Wzmocnienie różnorodności na rynku pracy IT i wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej to założenia stojące za powołaniem funduszu stypendialnego “Różnorodność w IT”. Spośród 149 otrzymanych zgłoszeń, komisja wybrała 10 osób, które przystąpią do programu i rozpoczną naukę na kursach oferowanych przez Future Collars, nowoczesną szkołę programowania i kompetencji cyfrowych online.
Napłynęło do nas niemal 150 różnorodnych aplikacji i za każdą historią, którą czytaliśmy, stała osoba zasługująca na wsparcie. Wśród ubiegających się o stypendium, znalazły się 24 osoby z niepełnosprawnością, 8 opiekunów osób z niepełnosprawnością, 3 uchodźców i 45 osób bezrobotnych. Ostateczny wybór beneficjentów był dla nas bardzo trudny i żałujemy, że nie możemy pomóc większej liczbie osób – mówi Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki Future Collars.
Do drugiego etapu rekrutacji dostało się 23 kandydatów, których zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne. Spośród nich komisja wyłoniła ostatecznie 10 osób, którym zostało przyznane stypendium. W gronie beneficjentów znaleźli się przedstawiciele grupy LGBTQ+, osoby pochodzące z małej miejscowości, osoby z niepełnosprawnościami oraz opiekujące się chorym członkiem rodziny, a także bezrobotni w wieku powyżej 45 lat.
Powody nadesłania zgłoszeń do funduszu przez stypendystów były różne, ale za każdym z nich stoi znalezienie się w trudniejszym położeniu życiowym i finansowym. Utrata pracy w wyniku pandemii i stanięcie przed koniecznością przebranżowienia się po 45. roku życia, brak możliwości samodzielnego opłacania kursu ze względu na pokrywanie kosztów tranzycji hormonalnej i wizyt lekarskich, trudność w odnalezieniu się na rynku pracy po długoletniej przerwie czy konieczność pogodzenia opieki nad dziećmi i zależnym członkiem rodziny z pracą zawodową – to niektóre z sytuacji, z jakimi mierzą się na co dzień wyłonione osoby.
Stypendyści wezmą udział w następujących kursach: Tester Oprogramowania, Frontend Developer, UX Designer i Python Developer. Dzięki wsparciu finansowemu Partnerów funduszu: Santander Bank Polska, Ten Square Games oraz NESsT, zakwalifikowane osoby pokryją jedynie 10% kosztów wybranego bootcampu. Oprócz uczestnictwa w kursie, beneficjenci dołączą też do trzymiesięcznego programu mentoringowego prowadzonego przez Dare IT oraz Partnerów i wezmą udział w lekcjach języka angielskiego online dedykowanego branży IT w szkole językowej Eklektika – Language Means Business. Po otrzymaniu certyfikatów eksperci ds. rekrutacji w Future Collars pomogą im stworzyć profesjonalne CV oraz przygotują do procesu rekrutacyjnego.
Zgłoszenia, które tak licznie napłynęły do funduszu, pokazały, jak wiele osób chcących rozpocząć pracę w IT, potrzebuje wsparcia finansowego i merytorycznego. Wierzymy, że coraz więcej firm będzie angażować się w naszą inicjatywę i wspólnie będziemy mogli przyczyniać się do budowania świata równych szans, w którym płeć, wiek czy miejsce zamieszkania nie decydują o sukcesie zawodowym i nie mają wpływu na sytuację życiową – mówi Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki Future Collars.
Nabór do II edycji funduszu Różnorodność w IT odbędzie się wiosną 2022 r. Niezbędne informacje pojawią się na stronie internetowej Future Collars oraz w mediach społecznościowych.
Strona funduszu: https://futurecollars.com/pl/fundusz-roznorodnosci-w-it/