Zawód programisty stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w zaledwie kilka lat. Aktualnie coraz więcej osób chce rozpocząć naukę, ale nie wie jak zacząć programować. W Internecie można znaleźć wiele kursów dla początkujących, różniących się jakością, zakresem materiału i ceną. Nim jednak wybierzemy najlepszy dla nas bootcamp, dzięki któremu zaczniemy magiczną przygodę z programowaniem, musimy uzbroić się w podstawową wiedzę i narzędzia.
Dziś piszemy o tym jak nauczyć się programowania! Zacznij programować!
Jakiego języka programowania się uczyć?
Pierwsze i najważniejsze to wybranie języka, w jakim chce się programować. To niezwykle trudne zadanie i jest kilka różnych dróg umożliwiających podjęcie właściwej decyzji. Zupełnie inne umiejętności będą wymagane od twórcy stron internetowych, inne od programisty aplikacji komputerowych, a jeszcze inne od osoby zajmującej się zaawansowanymi systemami sterowania. Więc jeśli zastanawiasz się jak zacząć programować to najpierw rozważ którego języka się uczyć.
Trendy
Bazując na trendach można zdecydować się na jedną z dwóch dróg umożliwiających podjęcie decyzji czego uczyć się w tym roku. Pierwszą z możliwości jest wybranie języka z listy języków najbardziej popularnych wśród pracodawców. To zwiększa prawdopodobieństwo na otrzymanie pracy nawet na wczesnym etapie nauki – tam, gdzie brakuje rąk do pracy, mile widziani są początkujący. Druga z możliwości to wybranie jednego z języków, które w ostatnich miesiącach znacząco zyskały na popularności, ale nie są jeszcze w gronie najpopularniejszych. Możemy śmiało zakładać, że jeśli jakiś język programowania bądź technologia zaczęły cieszyć się wzięciem, to ta tendencja szybko się nie zmieni.
Czego się uczyć w 2018?
Według ankiety przeprowadzonej przez GitHub w 2017 roku najpopularniejszymi językami programowania były Javascript, Java oraz Python. Według ankiety przeprowadzonej przez StackOverflow do grona trójki najpopularniejszych trafiły Javascript, SQL i Java. Jak widać Javascript – język umożliwiający między innymi obsługę stron internetowych czy tworzenie aplikacji internetowych – w dwóch rankingach zyskał pierwsze miejsce. Popularnością cieszy się także Java (nie mylić z Javascript, to dwie odrębne rzeczy!) – język umożliwiający między innymi tworzenie aplikacji komputerowych.
Najlepiej płatne języki programowania
Dane z rankingu ChallengeRocket sugerują, że najbardziej opłaca się uczyć Javy – od lat jest to najlepiej opłacany język programowania. Na kolejnych pozycjach w rankingu plasują się Objective-C, Python oraz C++. Ciekawostką w zestawieniu jest język R, wykorzystywany przede wszystkimdo analizy danych. To znak, że czekają nas czasy rosnącej popularności data science.
To, co nas interesuje kontra czego pragnie rynek
Najlepiej zastanowić się co nas naprawdę interesuje i w zależności od tego wybrać język programowania, którego postanowimy się nauczyć. Jeśli zechcemy pisać aplikacje, warto pomyśleć o takich językach jak Java, C++ czy Python, jeśli interesuje nas front-end: wybierajmy HTML5, CSS3, JavaScript. Dla backendowców wprost stworzony jest PHP. (Jeśli nie rozumiesz słów, które przed chwilą padły, koniecznie zapoznaj się z definicjami programistycznymi!) Możemy też wybierać język nie pod względem tego, czym chcemy się zajmować, a jakie języki cieszą się rosnącą popularnością - to dobry moment, by wyspecjalizować się w czymś, co wkrótce będzie modne. Do takich języków programowania należą: TypeScript, R, Swift, Powershell, Rust.
Specjaliści się nie ograniczają
W tym miejscu warto nadmienić, że choć większość programistów specjalizuje się w określonej dziedzinie, to zna kilka języków programowania. W zależności od rozmiaru projektu mogą być potrzebne różne umiejętności i choć nadal wysoko ceni się specjalistów, to dobrym punktem w CV jest wzmianka, że zna się także inne języki.
Środowisko programistyczne
Gdy już wybierzemy język programowania, pora rozejrzeć się za wygodnym środowiskiem do pracy. Środowiska programistyczne łączą zaawansowany program tekstowy umożliwiający pisanie kodu i kolorowanie jego składni z zaawansowanymi kompilatorami i debugerami sprawiającymi, że odnalezienie błędu staje się łatwiejsze. Programów na rynku jest bardzo dużo i wybór jest w pełni zależny od języka oraz budżetu, jaki chcemy przeznaczyć, dlatego warto poświęcić chwilę na poczytanie opinii na forach i przetestowanie kilku narzędzi. Stopniowo, im będziemy lepszymi programistami, tym łatwiej będzie nam ocenić co ułatwia, a co utrudnia pracę, ale początkowy research zawsze wyjdzie nam na dobre!
Do programistów świat należy!
Choć jest wiele języków programowania cieszących się popularnością i gwarantujących wysokie zarobki w 2018 roku, najważniejsze jest, by wybrać ten, którego nauki sprawi nam radość. Pasja zagwarantuje, że praca stanie się przyjemnością.
Gdy już mamy wybrane środowisko programistyczne i język, nie pozostaje nam nic innego jak wybrać się na kurs programowania i rozpocząć naukę. Powodzenia!