Doskonale wiemy, że noworoczne postanowienia sobie, a życie sobie. Ale nie tym razem. W tym roku postanowiliśmy, na przekór prognozom i kryzysom, zmieniać się i motywować do zmian na lepsze. Wiemy, że trwanie przy noworocznych postanowieniach do łatwych nie należy, ale jeśli niczego nie zmienimy – nie zmieni się nic.
Zaprosiliśmy do współpracy Małgorzatę Marczewską, założycielkę LABlife oraz mentorkę, coacha, trenerkę biznesu oraz doradcę w obszarze zarządzania kapitałem emocjonalnym przedsiębiorstw i spójnej komunikacji. Małgosia wzięła udział w webinarze Jak zostawić stare i zacząć nowe: 4 kroki do zmiany (link), podzieliła się wiedzą i doświadczeniem, opowiedziała o psychologii zmiany i przygotowała zestaw materiałów i ćwiczeń, do których wykonania przez kolejne 4 tygodnie będziemy Cię namawiać. Korzystając z tych materiałów i Ty możesz zmienić swoje życie. Dlaczego 4 tygodnie? Bo tyle czasu mózg potrzebuje, by przyzwyczaić się do nowego.
4 KROKI DO ZMIANY ŻYCIA. Jak zostawić stare i zacząć nowe!
Krok 1. Podejmij decyzję.
Zmiana nawyków jest jak update dla naszego MindSet-u. Wprowadzając zmianę, musimy na chwilę przejść na „ręczne sterowanie”, żeby zaprogramować automatyczny mózg dla naszych nowych możliwości!
Czego potrzebujesz?
Właściciel starego oprogramowania potrzebuje:
- umieć zobaczyć MindSet – system jako zestaw wzorców i algorytmów.
- zauważyć miejsca, w których stare wzorce i rozwiązania nie spełniają nowych wymogów i skasować błędy,
- stworzyć algorytmy wprowadzające zmianę i wprowadzić je do systemu,
- wprowadzić kod monitorowania zastosowanych uaktualnień.
Przeprowadzimy Cię przez tę procedurę, żebyś z łatwością umiał/a z niej korzystać. Potem to już tylko kwestia ćwiczeń.
PAMIĘTAJ! Nowych kompetencji uczymy się tylko poprzez powtórzenia!
Przygotowanie
Poziom 0. Włącz świadomość. Poznaj swój MindSet.
Kiedy nie obserwuję siebie, mogę nie zauważyć pewnych rzeczy. Żeby nauczyć się nowych możliwości, trzeba włączyć bycie obserwatorem samego siebie. Dopiero wtedy możemy włączyć świadomość i nauczyć się np. świadomego podejmowania decyzji, świadomego reagowania na emocje, świadomego oddechu itp. Dzięki tej umiejętności możemy zauważyć wzorce, które wymagają zmiany!
Oto kilka ćwiczeń na uruchomienie umiejętności świadomej obserwacji.
Ćwiczenie: Update świadomej obserwacji.
Kim jestem? Użyj swojej wyobraźni. Pomyśl: Jeżeli jestem sobą, po prostu jestem tutaj, w środku. Sprawdźmy. Przyjrzyjmy się temu jak siedzisz.
Każdy jakoś siedzi, ktoś trzyma rękę pod brodą, ktoś się opiera łokciem na kanapie, itp. A jak Ty teraz siedzisz? Poczuj siebie! Przy każdym kroku zatrzymaj się na kilka sekund. Oddychaj!
- Obserwuj – jak siedzi Twoje ciało?
- A teraz – wyobraź sobie, jak wyglądasz, kiedy tak siedzisz. Poobserwuj siebie z zewnątrz.
- Teraz usiądź tak, żeby było ci i wygodnie, i ładnie. Obserwuj z zewnątrz, co widzisz, gdy zmieniasz pozycję?
- A teraz usiądź tak, żeby poczuć się i wygodnie, i ładnie, i jeszcze się rozluźnij i zrelaksuj.
Czym się różni świadomy wybór od nieświadomego siedzenia?
Już wiecie, co to znaczy siedzieć świadomie? To znaczy, że JA, „skądś tam – obok”, podejmuję decyzję i wtedy mogę siedzieć na 10000 sposobów! A nie tylko tak jak zawsze. Więc jeżeli chcę mieć wpływ na swoje życie, to potrzebuję włączyć świadomość.
4 KROKI DO ZMIANY ŻYCIA – Poziom 1
Krok 1. Podejmij decyzje.
Każda zmian zaczyna się od decyzji bez względu na to, czy decyzja jest nieświadoma i wynika ze starych programów epigenetycznych, czy jest świadoma i wynika z Twojego wyboru. Tak to działa!
Czy umiesz odróżnić „chcę” od „działam”? Koniecznie się tego naucz!
Naucz się zauważać ten moment, kiedy w Tobie dokonuje się decyzja. Ten program wywołuje specyficzne uczucie, lekki „klik” w samym środku Ciebie. Obserwuj go w codziennych czynnościach i naucz się odróżniać moment „chcę napić się kawy” od „idę zrobić sobie kawę.”
Moment podjęcia DECYZJI jest dla Twojego MindSet-u, jak wciśnięcie klawisza ENTER.
Ćwiczenie 1. Praktyka STOP
W codziennym natłoku myśli zrób kilka razy dziennie praktykę STOP:
- zatrzymaj się i podejmij decyzję
- „teraz, w tym momencie poobserwuję np. co czuję? co myślę? co robię!” – nie oceniam, a jedynie zastanowię się, co mogę do tego dodać, a co temu ująć.
Powtarzaj tę praktykę przez cały tydzień, każdego dnia. Obserwuj, co nowego zauważasz? Jakie własne wzorce myśli, zachowań czy emocji odkrywasz?
To jest właśnie świadomość – program, w którym kieruję swoją uwagę na wybrany obszar, zbieram informacje – fakty i podejmuję decyzję, jak chcę wykorzystać to, co zauważyłam/em.
Rozumiecie, co robi świadomość? Świadomość wybiera elementy, na których TY chcesz skupić swoją uwagę i to jest TWÓJ wybór.
OD CIEBIE ZALEŻY, CO WYBIERASZ.
A zatem – świadomość decyzji i odróżnienie decyzji od pomysłu pozwolą Ci zacząć zmiany. Powodzenia!
ZOBACZ TEŻ…
Jeśli chcesz zrobić krok 2. – kliknij link. Może chcesz obejrzeć webinar z udziałem Małgorzaty Marczewskiej (link) lub przeczytać z niego relację (link)? Gorąco zachęcamy.