Wystarczy się rozejrzeć w najbliższym otoczeniu, by znaleźć wiele przykładów urządzeń, do których powstania niezbędne były umiejętności programistyczne. Pomijając tak oczywiste rzeczy jak komputer czy smartfon, bez programistów nie mielibyśmy inteligentnych lodówek, czy ekranów dotykowych w galeriach handlowych. Bez programistów ten świat nigdy nie byłby taki, jakim go znamy.
Programista freelancer ma zdecydowanie najszersze pole rozwoju i może nie tylko pracować, ale i uczyć się z domu
Istnieje wiele ścieżek rozwoju dla programistów – niektórzy chcą się zajmować programowaniem niskopoziomowym, inni tworzyć inteligentne urządzenia domowe, jeszcze innych kręci tworzenie gier czy stron internetowych. W zależności od tego, z którą konkretnie gałęzią chce się związać swoją przyszłość, należy nauczyć się innych języków programowania i wypracować w sobie inne umiejętności miękkie.
Osoby szukające pracy jako programista freelancer mają zdecydowanie najszersze pole rozwoju, ale jednocześnie czeka na nich wiele pułapek, w które nie wpadliby na etacie. Jak zatem skutecznie pracować na swoim i umiejętności programistyczne przekuć we własny biznes?
Bądź pewny siebie i dbaj o relacje!
Podstawą pracy freelancera jest pewność siebie i bogata sieć kontaktów. Niezależnie, czy pracujemy na etacie i dopiero zamierzamy przejść na freelancing czy przebranżowaliśmy się na intensywnym bootcampie i odważnie wkraczamy na rynek – bez klientów nie przetrwamy. Koniecznością jest posiadanie własnej strony-wizytówki, przedstawiającej nasze umiejętności techniczne i portfolio. To jednak niewystarczające, by programista freelancer pozyskiwał zlecenia. W dzisiejszych czasach równie istotne jest posiadanie konta na portalach społecznościowych, w szczególności na LinkedIn, które umożliwia nam budowanie profesjonalnej sieci kontaktów oraz Facebook’u. Facebook to potężne narzędzie! Aktywnie udzielajmy się na grupach, na których ludzie szukają porad w temacie dotyczącym naszej specjalizacji. Dzięki temu błyskawicznie wyrobimy sobie opinię profesjonalisty i pozyskamy zlecenia.
Pilnuj terminów!
Kolejną istotną kwestią w zawodzie programisty freelancera jest umiejętność zarządzania czasem. O tym pisaliśmy wielokrotnie, między innymi w artykułach „7 porad dla początkujących programistów” czy „Praca freelancera czyli pracuj w domu jak na etacie!”. Umiejętność zmotywowania się do pracy i pilnowanie konkretnych godzin, które poświęca się poszczególnym zadaniom, pozytywnie wpływa na naszą organizację. Nie ma nic gorszego dla renomy początkującego programisty jak przegapione terminy i niezadowoleni klienci.
Działaj legalnie!
Na koniec, choć nie mniej ważne od powyższych, jest dopilnowanie formalności. Podstawowa wiedza dotycząca konstruowania umów, prowadzenia rozmów biznesowych czy wystawiania rachunków jest bardzo ważna, gdy chcemy, by nasza działalność była legalna. Legalna działalność będzie przyciągała dużych klientów, nie mogących sobie pozwolić na formalne nieprawidłowości. Oczywiście większość freelancerów zatrudnia specjalistów do pilnowania kwestii umów i rachunków, niemniej zasada ograniczonego zaufania nakazuje samemu też wykazać się minimum podstawową wiedzą w temacie.
I Ty osiągniesz sukces jako programista freelancer!
Połączenie freelancingu z zawodem programisty jest przyszłością branży. Wysokie zarobki, wolność wyboru i możliwość pracy z dowolnego miejsca o dowolnym czasie to najczęściej wymieniane zalety. Jeśli dobrze się przygotujemy, freelancing okaże się wspaniałym sposobem na karierę. Powodzenia!