Ruby vs Python – co warto wiedzieć?
Dwa z najpopularniejszych języków programowania to Ruby i Python. Ruby jest dość powszechnie stosowany w witrynach takich jak Airbnb, Kickstarter czy Github. Python jest z kolei używany w serwisach takich jak Google, YouTube, Spotify czy Quora. Zapewne lista tych kilku znanych na całym świecie firm robi wrażenie. Tym bardziej więc warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie oferują Ruby i Python. Niżej znajdziesz podstawowe informacje na ich temat.
Co to jest Python?
Python jest obiektowym językiem programowania wysokiego poziomu, zaprojektowanym przez holenderskiego programistę – Guido Van Rossum. Posiada wbudowane struktury danych, co czyni go idealnym wyborem do szybkiego tworzenia aplikacji. Python oferuje również wsparcie dla modułów i pakietów oraz zapewnia dostęp do bogatych bibliotek (ułatwiających samodzielną pracę) i skupionej wokół społeczności, mocno zaangażowanej w jego rozwój. Jest to jeden z najszybszych języków programowania, ponieważ wymaga napisania bardzo niewielu linii kodu. Kładzie nacisk na czytelność i prostotę, co czyni go świetnym wyborem dla początkujących. Chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji? Sprawdź, co to jest Python oraz czym w praktyce zajmuje się Python Developer.
Co to jest Ruby?
Ruby jest czysto obiektowym językiem programowania, stworzonym przez japońskiego programistę – Yukihiro Matsumoto. Jest to dynamiczny język open-source, za którym stoi wspaniała i mocno zaangażowana społeczność, chętnie dzieląca się posiadaną wiedzą. Ruby w pierwszej kolejności zachęca programistów do pisania kodu dla ludzi, a dopiero w drugiej dla komputerów. Co ważne, Ruby działa na wszystkich rodzajach platform takich jak Mac OS, Windows i wszystkich wersjach UNIX.
Python vs Ruby: podobieństwa
Jeżeli zastanawiasz się, z którym z omawianych języków związać swoją zawodową przyszłość, jeszcze zanim wybierzesz właściwy kurs programowania, musisz wiedzieć, czy mają one jakiekolwiek punkty wspólne. Python vs Ruby: na co warto zwrócić uwagę? Obydwa wspomniane języki programowania pojawiły się w połowie lat 90., aby zaspokoić potrzeby społeczności programistów. Mają one wiele wspólnego ‒ są językami obiektowymi, dynamicznymi, elastycznymi, oferującymi wiele różnych funkcji, przydatnych w praktycznym zastosowaniu.
Tym, co dodatkowo łączy te dwa języki programowania, jest cel ‒ napisanie czystego, czytelnego i zwięzłego kodu. Oba da się, poza tym, stosunkowo łatwo opanować, co może mieć kluczowe znaczenie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Zarówno Ruby, jak i Python są językami podobnymi do języka angielskiego, co nie pozostaje bez wpływu na proces nauki oraz jego efektywność. To także języki wieloplatformowe, czyli zdolne do pracy na różnych platformach sprzętowych oraz wieloparadygmatowe.
Python vs Ruby: różnice
Mimo podobieństw, Python i Ruby posiadają wiele elementów różnicujących. Ruby oferuje przykładowo wiele metod rozwiązania tego samego problemu, podczas gdy w Pythonie występuje tylko jedno podejście. To dość filozoficzna i kluczowa różnica. Warto również dodać, że popularność Pythona stale rośnie, natomiast Ruby coraz częściej znajduje się poza podium najczęściej wykorzystywanych języków oprogramowania, chociaż nadal oba języki nadal mają bardzo dużą społeczność użytkowników, co ma znaczenie dla osób dopiero uczących się wybranego języka – początkujący programiści mogą korzystać z doświadczeń „starszych” kolegów, pytać ich o sposób rozwiązania konkretnych problemów itp. Poza tym, co należy podkreślić, Python działa szybciej niż Ruby.
Python vs Ruby: podsumowanie
Nauka programowania, szczególnie dla początkujących, może być wyzwaniem. Wybór języka programowania należy traktować jak naukę obsługi narzędzia, które wykorzystuje się do tworzenia produktu. Ostateczny wybór powinien więc zależeć od tego, co chcemy robić i jakie kompetencje uzyskać. Jeżeli zastanawiasz się – Ruby czy Python – najpierw spróbuj przynajmniej wstępnie określić ścieżkę zawodową, którą zamierzasz podążać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szkoleń z zakresu programowania.
Przykładowo kursy IT oferowane przez Future Collars to innowacyjne kursy programowania (np. kurs Python) i kompetencji cyfrowych realizowane w formie zdalnej przy pełnym wsparciu doświadczonych mentorów. W ten sposób w zaledwie kilka tygodni można zyskać zupełnie nowe umiejętności i rozpocząć przygodę z programowaniem. Jeżeli interesuje Cię nauka Pythona, przeczytaj nasz artykuł na ten temat i sprawdź, dlaczego ćwiczenia Python mają kluczowe znaczenie dla Twojego rozwoju zawodowego. Zapraszamy!
Przeczytaj również: