Świat IT to zdecydowanie dobre miejsce dla kobiet. Świadczy o tym obecność w nim wspaniałych liderek, prezesek największych polskich firm, mentorek i specjalistek. Future Collars ma udział w zasilaniu tego grona w programistki, testerki, UX designerki czy scrum masterki dzięki intensywnym bootcampom poświęconym poszczególnym specjalizacjom. A teraz dodatkowo organizujemy II edycję Dnia kariery kobiety w IT w ramach naszej kampanii społecznej #WomanUpdate. 28 października bezpłatnie i online będzie można spotkać wiele kobiet z branży IT, posłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach i czerpać inspiracje garściami. To doskonała okazja, by zrobić pierwszy krok do świata IT!
Dlaczego warto wziąć udział w konferencji?
Każda zmiana wymaga nie tylko podjęcia decyzji. Aby ją wdrożyć, potrzeba wsparcia, motywacji, zmierzenia się ze swoimi przekonaniami i być może stereotypami. Udział kobiet zatrudnionych w branży IT to 15%. Zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę ich cechy przywódcze i organizacyjne oraz kompetencje emocjonalne, poszukiwne na rynku pracy. Dlaczego kobiety boją się IT?
– Głównym powodem rezygnacji kobiet z branży technologicznej jest brak wiary we własne siły, wzmocniony stereotypem, że nie ma tam dla nich miejsca. Tymczasem prawda leży zupełnie gdzie indziej. My kobiety boimy się tego, co jest nam nieznane. W połączeniu z wysokim poczuciem odpowiedzialności za podejmowane działania – których finałem musi być sukces – często zdarza nam się rezygnować na starcie. Szybciej odpuścimy w poczuciu bycia niewystarczającą, niż damy sobie szansę na spróbowanie – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka i wiceprezes Future Collars, inicjatorka kampanii #WomanUpdate.
Jak przełamać tę niepewność? Na początek warto wziąć udział w wydarzeniu takim, jak Dzień Kariery Kobiety w IT. Podczas eventu dowiesz się więcej o branży, wysłuchasz prelekcji i debat oraz zapoznasz się z dostępnymi ścieżkami kariery w IT. Dodatkowo masz możliwość skorzystania z warsztatów z doradztwa zawodowego, zweryfikowania swojego CV i przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej.
To jednak nie wszystko! Sesje speed mentoringu pozwolą na poznanie specjalizacji, z jakimi można się spotkać w środowisku cyfrowych pracowników. Scrum, testowanie oprogramowania, procesy w IT, gaming, UX design, cyberbezpieczeństwo, data science czy machine learning to niektóre z obszarów, którymi zajmują się ekspertki zaproszone do udziału w konferencji.
W programie wydarzenia nie mogło zabraknąć debat na temat cyfrowej rzeczywistości i szans, jakie ona daje w kontekście rynku pracy dla kobiet. Udział w niej zapowiedziały Magdalena Chudzikiewicz (Polska Press Grupa), Bożena Leśniewska (Orange), Aneta Kocemba (Credit Suisse) i Magdalena Taczanowska (Microsoft), która niedawno opowiadała o Polskiej Dolinie Cyfrowej i możliwościach rozwoju. Poznasz też kobiety, które przeszły proces zmiany branży i już pracują w nowych technologiach.
Sytuacja kobiet na rynku pracy – raport Woman Update
Wiosenny lockdown, niespotykane dotąd przyśpieszenie cyfryzacji różnych obszarów naszego życia (od zawodowego przez usługi po życie towarzyskie i kulturalne) i widmo kryzysu gospodarczego ujawniły szereg problemów, z którymi mierzą się kobiety zawodowo. Na pytania o sytuację kobiet na rynku pracy odpowiada raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego” opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS) [pobierz RAPORT].
Co wynika z badań?
7 mln Polaków, w tym 3 mln kobiet pracuje w branżach szczególnie narażonych na silny negatywny wpływ Covid-19, takich jak handel, przetwórstwo przemysłowe czy turystyka. Ponadto kobiety zdecydowanie częściej opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi i dziećmi – to one przeważnie przechodziły na zasiłek opiekuńczy, zawieszając działania służbowe. Do tego dodać należy niskie kompetencje cyfrowe i strach przed podejmowaniem wyzwań w tym obszarze oraz mniej liczny udział kobiet w różnych formach doskonalenia kompetencji cyfrowych – podstawowych i ponadpodstawowych.
Kiedy kryzys staje się szansą…
– Pandemia wywoła kryzys gospodarczy, którego skali i skutków nie jesteśmy dziś w stanie oszacować. Jednak to, co już widać gołym okiem, to gwałtowne przyspieszenie i intensyfikacja transformacji cyfrowej, która mocno zmienia rynek pracy i redefiniuje rolę człowieka w różnych procesach. W ostatnich miesiącach doszło bowiem do wyostrzenia trendów, na które już dawno zwracaliśmy uwagę: automatyzacji i platformizacji – mówi prof. UW dr hab. Katarzyna Śledziewska, współautorka raportu, Dyrektor Zarządzająca DELab, Wydział Nauk Ekonomicznych UW.
Obecna sytuacja to wbrew pozorom dobry czas na zmiany – strukturalne, organizacyjne na poziomie instytucji i indywidualne – zawodowe. Zmiany w formach zatrudnienia, odchodzenie od pracy etatowej na rzecz działań o charakterze projektowym, elastyczne godziny pracy i praca zdalna dają możliwości do łączenia różnych ról społecznych.
Transformacji cyfrowej nie można zignorować ani przeczekać. Każdy pracodawca, który zainwestuje w rozwój kompetencji cyfrowych swoich pracowników już teraz, szybciej osiągnie dojrzałość cyfrową przedsiębiorstwa, a w rezultacie lepiej odpowie na potrzeby zmieniającego się rynku.
Podobnie pracownicy muszą zmierzyć się z tym zjawiskiem i wykazać gotowość na upskilling i reskilling. Część tradycyjnych zawodów niebawem zniknie, zostaną zastąpione przez inne. Prawdopodobnie około 80% obecnych pracowników będzie musiało w którymś momencie swojej kariery się przebranżowić.
Po co nam kompetencje cyfrowe?
Obecnie brak podstawowych kompetencji cyfrowych to forma wykluczenia społecznego. Tzw. narodowa kwarantanna wiosenna ujawniła, że nie wystarczy sam dostęp do Internetu – nieumiejętność korzystania z narzędzi cyfrowych odsunęło wiele osób od możliwości korzystania z usług administracyjnych, zakupów, teleporad medycznych i edukacji.
To jest właśnie czas na zmianę, na wyjście poza ramy