Błędy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko developera

Autor:
Zespół Future Collars
Zawód developera to jedno z najbardziej pożądanych stanowisk pracy w branży technologicznej. Chociaż znajomość języków programowania i kodowanie mają kluczowe znaczenie dla pozytywnego wyniku rekrutacji, to jednak te umiejętności nie zawsze oznaczają, że dostaniemy wymarzoną pracę. Jakie błędy podczas rozmów kwalifikacyjnych popełniają najczęściej developerzy? Czego unikać w kontakcie z rekruterami na stanowiska programistyczne? Podpowiadamy!
Błędy w rozmowach rekrutacyjnych developerów

Cechy idealnego developera – na jakie aspekty zwracają uwagę rekruterzy?

Menedżerowie zajmujący się rekrutacją na stanowiska programistyczne szukają czegoś więcej niż tylko talentów technicznych. Według raportu CompTIA menedżerowie IT chcą przede wszystkim pracowników, którzy potrafią rozwiązywać problemy (55%), pracują w zespołach (48%), identyfikują się z doświadczeniem użytkownika (34%) i mają znaczne umiejętności komunikacyjne (31%). Kwalifikacje te są określane mianem „umiejętności miękkich” lub interpersonalnych, jednak często nie są one naturalne dla pracowników technicznych. Współczesna kadra programistyczna potrzebuje jednak tych cech, a rekruterzy zaczynają ich coraz częściej szukać już podczas rozmów kwalifikacyjnych.

5 najczęstszych błędów podczas rozmów kwalifikacyjnych z developerami

 1. Mówienie o poprzednim pracodawcy

  Jednym z największych błędów, jakie mogą popełnić programiści podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest mówienie źle o obecnym lub przeszłym miejscu pracy. Kiedy rekruterzy słyszą, jak kandydaci mówią o okropnych szefach i leniwych lub niekompetentnych kolegach, zaczynają się zastanawiać, czy problem dotyczy aktualnej pracy, czy też samego kandydata. W rezultacie mogą zdecydować, że nie będą polecać zatrudniania danej osoby tylko po to, by zachować bezpieczeństwo. Co prawda zawsze istnieje szansa, że ​​kandydująca na stanowisko developera osoba próbuje uciec z toksycznego środowiska pracy. Jednak możliwe jest również, że kandydat może być nieprzyjemny w pożyciu, niechętny do współpracy z kolegami z zespołu i menedżerami.

 2. Niejasne odpowiedzi na pytania

  Udzielanie nieprecyzyjnych odpowiedzi na pytania zadawane przez przedstawiciela działu HR
  nie jest dobrym pomysłem. Może to sprawiać wrażenie, że kandydat nie wie, jak odpowiedzieć na pytanie, ale zamiast przyznać, że ma lukę w wiedzy, udaje, że wie, o czym mówi. Jeśli nie znamy poprawnej odpowiedzi, możemy po prostu to przyznać — nikt nie wie wszystkiego. Kluczem jest pokazanie, że jesteśmy świadomi swoich umiejętności i nie poddajemy się, gdy mierzymy się z nowymi wyzwaniami.
 3. Odpowiadanie bez zastanowienia

  Kandydaci na stanowisko developera często spieszą się, aby odpowiedzieć na pytania postawione przez rekrutera, nie zastanawiając się ani przez chwilę nad najlepszą odpowiedzią. Mogą to robić z powodu stresu, poczucia presji lub z powodu behawioralnej tendencji do impulsywnego działania.Takie zachowanie może stwarzać wrażenie, że kandydat nie myśli dużo przed zrobieniem lub powiedzeniem czegoś i działa pod wpływem pierwszego impulsu. Może to być niepokojące dla działu HR i managerów.Tak więc podczas rozmowy kwalifikacyjnej pamiętaj, że możesz powiedzieć, że musisz trochę się zastanowić, jeśli nie jesteś pewien, jaka powinna być odpowiedź. Kiedy rekruterzy zadadzą Ci trudne pytanie lub przedstawią złożony problem do rozwiązania — najlepszym pierwszym krokiem jest zatrzymanie się. Co więcej, jeśli nie jesteś pewien, czy poprawnie zrozumiałeś pytanie lub problem — nie wahaj się zadawać dodatkowych pytań.

 4. Koloryzowanie prawdy o doświadczeniu

  Niektórzy kandydaci aspirujący na stanowiska developerskie naprawdę bardzo starają się zaimponować przyszłemu pracodawcy i mówią o technologiach, z którymi mają niewielkie lub żadne doświadczenie, lub wyolbrzymiają swoje role w poprzednich projektach. To nie jest dobra strategia.Kiedy poszczególne części historii snute przez kandydata nie sumują się lub wydają się nieprawdopodobne, doświadczeni rekruterzy będą w stanie zweryfikować faktyczny stan rzeczy, zadając pytania sondujące.

 5. Okazywanie małego zainteresowania stanowiskiem i firmą

  Rekruterzy poszukują osób, które nie tylko mają odpowiednie umiejętności, ale również chcą pracować w danej firmie. Jeśli kandydat na developera wydaje się nie mieć pewności, czego chce od swojej następnej pracy, jest obojętny na to, gdzie będzie pracować i co będzie robić, osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną mogą negatywnie zaopiniować jego kandydaturę.Aplikując na stanowisko developera, należy odpowiednio przygotować się do rozmowy. Choć popyt w tym sektorze jest znaczny, nie oznacza to, że każda firma przyjmie nas z otwartymi rękami. Rzetelna weryfikacja własnych umiejętności, przygotowanie informacji na temat dotychczasowego doświadczenia, a także zapoznanie się chociażby ze stroną internetową firmy, do której aplikujemy, to dobry start w rekrutacji.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: