Czy programowanie jest trudne?

Autor:
Zespół Future Collars
Czy programowanie jest trudne?

W świecie, który rozwija się dzięki innowacjom opartym na technologii, prawie każda firma korzysta z różnego rodzaju programów komputerowych i aplikacji w celu usprawnienia działań oraz ich optymalizacji. Podobnie rzecz ma się w przypadku osób prywatnych. Za każdą aplikacją i programem komputerowym stoją z kolei programiści, którzy piszą i testują kody, aby upewnić się, że działają one prawidłowo, a stworzone przez nich rozwiązania będą odpowiadać na realne potrzeby użytkowników końcowych. Czy to skomplikowane zadania? Czy programowanie jest trudne? Ile czasu zajmuje nauka programowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

 

Programista – czy to faktycznie zawód przyszłości?

Coraz częściej słyszymy, że programista to zawód przyszłości. Z racji szybko rozwijającej się branży nowych technologii, zawodem tym interesuje się coraz więcej osób. Wpływ na tę sytuację mają z pewnością nie tylko perspektywy udziału w ciekawych i innowacyjnych projektach, ale także możliwości zarobkowe.

Według danych UE indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) w ostatnim roku poprawił się. Liderami w procesie cyfryzacji są Finlandia, Szwecja, Dania i Holandia. Polska z kolei zajmuje 23 miejsce i poprawiła swój wynik aż o dwie pozycje w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Z raportu wynika także, że w Polsce specjaliści IT stanowią 3 proc. wszystkich pracowników, a ich niedobór oceniany jest na 50 tys. Perspektywy są więc obiecujące.

 

Ile czasu zajmuje nauka programowania?

Nauka nowych umiejętności wymaga czasu i praktyki. Ważne są także indywidualne predyspozycje. W przypadku programisty liczy się przede wszystkim zainteresowanie nowymi technologiami, zamiłowanie do rozwiązywania problemów i nauki, umiejętność analitycznego myślenia i chłodnego kalkulowania faktów oraz kreatywność i cierpliwość. Kluczowe są również umiejętności interpersonalne, bowiem praca programisty nie polega tylko i wyłącznie na pisaniu kodu. Zebranie wymagań, konsultacje i praca zespołowa są równie istotne.

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z programowaniem, to na zdobycie nowych umiejętności trzeba będzie poświęcić od kilku do kilkunastu tygodni. Przykładowo w przypadku kursu dla Java Developera składającego się z dwóch modułów musimy liczyć się z 25 tygodniami nauki. Z kolei w przypadku Frontend Developera potrzeba 16 tygodni, a Python Developera 14 tygodni. Intensywna nauka w kameralnych grupach pozwala na zdobycie niezbędnych kompetencji oraz stopniowe budowanie portfolio programisty, tak ważne podczas szukania zatrudnienia.
Na początkowym etapie zdobywania nowych umiejętności będziesz mógł ubiegać się o stanowisko juniora czy młodszego specjalisty. Kolejne lata będą z kolei okazją do szlifowania cech dobrego programisty oraz zdobywania kwalifikacji do pisania coraz bardziej zaawansowanego kodu. Trzeba jednak pamiętać, że praca programisty to praca w środowisku szybko ewoluującym. Zdobyte raz umiejętności nie wystarczą, by być cenionym na rynku programistą. Tak naprawdę zawód ten wymaga nauki przez całe życie i stałego podnoszenia posiadanych kompetencji.

 

Czy programowanie jest trudne?

Nie, programowanie nie jest trudne do nauczenia. Jednak jak w przypadku zdobywania każdej nowej umiejętności wymaga po prostu więcej czasu oraz systematycznej praktyki, niż można by się spodziewać. Ważne są także predyspozycje i fakt, czy z wykonywania danych zadań odczuwamy satysfakcję. Pewnych rzeczy możemy bowiem się nauczyć, poprzez wytężoną pracę, jeśli jednak nie będą to tematy bliskie naszym zainteresowaniom, to codzienna praca stanie się ciężarem, zamiast być powodem radości.

Nowoczesne języki programowania wymagają od programisty przede wszystkim produktywności. Tworzenie kolejnych linijek kodu powinno więc przede wszystkim koncentrować się wokół korzyści, które produkt końcowy będzie oferować. Prosto mówiąc, aby być kompetentnym programistą, musisz nauczyć się tworzyć produkty, a nie tylko pisać kod – nie wystarczy więc znajomość HTML do budowania stron.

Jeśli jesteś jednak nastawiony na rozwój i pasjonuje Cię świat nowych technologii, prawdopodobnie odnajdziesz się w świecie programistów. Kluczem do rozwoju umiejętności kodowania jest praca nad własnym, samodzielnym projektem. Może to być aplikacja, strona internetowa czy program. Nie musi to być gigantyczne przedsięwzięcie – wystarczy mały projekt, który pomoże Ci zastosować w praktyce nabyte umiejętności.

Przeczytaj jeszcze więcej
sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów

Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów – przyszłość dla osób przebranżawiających się W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się nie tylko katalizatorem innowacji, ale także kluczowym narzędziem umożliwiającym przebranżowienie i efektywniejszą pracę. Dla osób poszukujących nowych ścieżek zawodowych, AI w pisaniu tekstów otwiera drzwi do fascynujących możliwości. Jednak nie tylko ci, którzy Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

OGLĄDAJ: Magda Dziewguć o kryzysie liderów i roli technologii Future Collars: Magda, w naszej rozmowie podkreśliłaś, że obecny świat doświadcza kryzysu liderów. Czy możesz rozwinąć tę myśl? Magda Dziewguć: Obserwujemy obecnie ogromny kryzys liderów. Konflikty, nierozwiązane problemy, to wszystko wynika z braku prawdziwego przywództwa. Ludzie są zasypywani informacjami i potrzebują liderów, którzy pokażą im drogę, Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Technologia to nasze życie - Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

OGLĄDAJ: Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day  Future Collars: Jak oceniasz tempo rozwoju technologii dzisiaj? Artur Kurasiński: To jak Formuła 1 – pędzimy przed siebie. Żyjemy w czasach, gdzie technologia niesamowicie wpływa na nasze życie, ale równocześnie może być destrukcyjna. Musimy być świadomi obu tych aspektów. FC: Mówisz o Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Women in IT Day

Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

ZAREJESTRUJ SIĘ BEZPŁATNIE: www.womeninitday.com W programie znajdą się tematy takie jak: sztuczna inteligencja, kompetencje na rynku pracy, platformy technologiczne oraz nowe podejście do przywództwa. To już 5. edycja wydarzenia, które stało się symbolem transformacji i rozwoju w sektorze technologicznym. Wydarzenie stanowi inspirację dla kobiet z Europy, Ukrainy i Polski, demonstrując, że możliwe jest dokonanie życiowej Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

Włącz AI z naszymi kursami! Zdobądź przewagę w erze cyfrowej!

Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Społeczeństwo 5.0 to nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie. W Polsce, gdzie transformacja cyfrowa nabiera tempa, kluczowe staje się zrozumienie i zaakceptowanie AI jako narzędzia wspierającego codzienne życie i pracę. Postawy Polaków wobec AI Najnowszy raport Fundacji Digital Poland rzuca światło na postawy Polaków wobec AI. Dane pokazują, że 41% Polaków toleruje AI, a Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Reskilling oczami Polaków

Polacy myślą o zmianie branży na IT

POBIERZ PEŁNY RAPORT Z WYNIKAMI BADANIA „RESKILLING OCZAMI POLAKÓW”   Badanie miało na celu zrozumienie, jak osoby w wieku 30-59 lat postrzegają swoją sytuację zawodową oraz możliwość przejścia do innej branży w tym do IT. Choć większość Polaków jest zadowolona z obecnej pracy, to jednak ponad połowa z nich rozważa zmianę ścieżki kariery. Dlaczego tak Polacy myślą o zmianie branży na IT