Piotr jest Master Mentorem bootcampu Java Future Collars Polska. Ma sześć lat doświadczenia w dużych korporacjach. Piotr pracuje całkowicie zdalnie dla Crossover – elitarnej firmy, do której dostaje się 1 procent najlepszych developerów na świecie. Specjalizuje się w języku JAVA i dziś opowiada właśnie o tym języku programowania.
Programowanie jest dla każdego
Najważniejsze są chęci. Mitem jest, że to matematyka jest najważniejsza jeżeli chodzi o zawód programisty. Wystarczy posiadać umiejętność logicznego myślenia – uczyć się konkretnych sposobów rozwiązywania problemów, które pozwalają na przyswojenie wiedzy z zakresu programowania.
Należy jednak pamiętać, że jest to nauka na całe życie. Chcąc się rozwijać, uczymy się wciąż nowych technologii.
Dlaczego warto uczyć się JAVY
Zawód programisty jest lukratywny, a to specjaliści JAVY zarabiają najwięcej. Zapotrzebowanie na nich cały czas będzie rosło. Wszystko ze względu na fakt, że to korporacje stosują JAVĘ do swoich aplikacji. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim długofalowo jest to język bardzo stabilny – każda kolejna edycja jest kompatybilna z poprzednią. Dzięki temu na JAVIE 9 jesteśmy w stanie uruchomić program stworzony na poprzedniej wersji. Nie musimy zajmować się pamięcią – mamy garbage collection, który sam się czyści. Ponadto możemy sprawdzić prawidłowość działania każdego programu jeszcze w fazie kompilacji, co jest znacznym ułatwieniem zwłaszcza dla początkujących programistów. 90% pracy programisty to czytanie istniejącego kodu, a im jest on czytelniejszy, tym łatwiej się go nauczyć. Kod pisany w Javie jest bardzo czytelny w porównaniu do konkurencyjnych języków, w związku z tym łatwiej można przyswoić koncepcje tego języka.
Rekrutacja i zakres obowiązków Junior Developera
W trakcie swojej kariery zajmowałem się także rekrutacją. Łącznie zrekrutowałem około 120 programistów. Zakres obowiązków zależy od konkretnej firmy i oferty pracy. Najczęściej jednak jest się od początku pełnoprawnym developerem. Kariera juniorów i seniorów różni się przede wszystkim zakresem implementacji – im programista starszy stażem, tym ma większy wpływ na nadanie kierunku danej aplikacji. Seniorzy mają zbyt wiele obowiązków, aby nie pozwolić sobie na nauczanie juniorów – to oni ich odciążają w większości zadań.
Podczas rekrutacji zwraca się uwagę przede wszystkim na potencjał tkwiący w kandydacie – umiejętność szybkiej nauki. Musimy oszacować, czy z pomocą innych programistów, dany kandydat na juniora będzie w stanie się szybko nauczyć danej technologii.
Nauka programowania
Nauka programowania to przede wszystkim nauka składni – odpowiednika słów w obcym języku oraz nauka umiejętności myślenia – właśnie na tym skupiamy się na bootcampie Java Master Mentor. Nauka składni jest prosta, więc ważniejsze jest opanowanie efektywnego sposobu rozwiązywania problemów napotykanych w pracy. Na naszym bootcampie przeprowadzamy symulację pracy programisty, aby wyćwiczyć pewne niezbędne umiejętności. W tym zawodzie uczymy się reagować na problemy i je rozwiązywać. Im więcej ich napotkaliśmy w swojej pracy, tym szybciej w przyszłości będziemy potrafili się z nimi uporać.
Bootcamp Java Master Mentor
Forma zajęć bootcampu, w której możemy uczyć się online, jest sensowniejsza niż kursy stacjonarne lub takie, które nie oferują wsparcia mentora. Wszyscy uczestnicy logują się o ustalonej godzinie. Podczas indywidualnego tłumaczenia danej kwestii podczas zajęć, korzysta na tym cała grupa, która widzi dokładnie, co robię. Wraz z końcem zajęć, uczestnik wciąż ma dostęp do materiałów na platformie e-learningowej Future Collars. Ważną kwestią jest także elastyczność – nie tracimy czasu na dojazd i redukujemy zmęczenie.
Bootcamp jest skonstruowany w taki sposób, aby jak najszybciej i w ciągły sposób rozwiązywać zadania i pracować na konkretnych projektach, których trudność wzrasta z tygodnia na tydzień. Są to projekty, które junior spotyka w swojej pracy codziennie, jak np. system księgowy, ponieważ nasz bootcamp to 100% praktyki.