Dlaczego zdecydowałeś się na pracę mentora?
Mam nutkę zacięcia nauczycielskiego i lubię pomagać ludziom w ich rozwoju. To moje powołanie i ścieżka życiowa. Po drugie, nie ma lepszego sposobu na skuteczną naukę samego siebie niż uczenie innych i opracowywanie dla nich materiałów. Praca jako mentor poszerza horyzonty, pozwala poznać więcej projektantów i zrozumieć ich zachowania oraz sposób projektowania. Dzięki byciu mentorem zbieram bogate doświadczenie, z którego czerpię w codziennej pracy jako UX Designer i to podoba mi się najbardziej.
Co jest największym wyzwaniem w pracy mentora?
Kursanci, którzy rozpoczynają naukę UX, mają naleciałości z branż, w których pracowali wcześniej i bywa im trudno przestawić się na myślenie jak projektant. Myślenie projektowe różni się również od tego, którego jesteśmy uczeni w szkole. Kursantom wydaje się, że nauka polega na poznaniu teorii i przeczytaniu wielu książek. Tymczasem efektywne uczenie się to proces, który powinien być rozbity – trzeba poznać drobną część teorii dotyczącą danego zagadnienia i przerobić je w praktyce.
Wyzwaniem jest też sprostanie indywidualnym wymaganiom osób, które uczestniczą w kursie. Każdy człowiek jest inny i z jednej strony nauka musi odbywać się grupowo, a z drugiej do każdego trzeba podchodzić indywidualnie.
Kiedy odkryłeś, że chcesz zajmować się UX Designem?
Parę lat temu, kiedy zaczynałem pracę w IT jako tester, pierwszy raz usłyszałem o pracy UX Designera. Gdy dowiedziałem się więcej o tym zawodzie, bardzo mi się to spodobało. Stopniowo, poprzez czytanie artykułów, oglądanie filmików i przerabianie mniejszych szkoleń odkryłem, że ten kierunek jest spójny z moimi naturalnymi talentami i zainteresowaniami.
Jak uczyłeś się UX Designu? Poszedłeś na studia czy uczyłeś się samodzielnie?
Nie mam formalnego wykształcenia w tym zakresie. Uczyłem się samodzielnie, ale z czasem korzystałem z kursów i szkoleń. Studiowałem nawet na Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, bo wydawało mi się, że UX polega głównie na projektowaniu graficznym. Szybko przekonałem się, że jest inaczej. Poza tym, bardzo dużo dało mi szkolenie Nielsen Norman Group w Londynie, które otworzyło mi oczy na różne obszary UX i poszerzyło spojrzenie na branżę. Miałem świadomość, czego jeszcze nie wiem i samodzielnie szkoliłem się w tych obszarach.
Co najbardziej lubisz w zawodzie UX Designera?
Podoba mi się, że praca UX Designera łączy w sobie wiele dziedzin, przez co jest ciekawa i twórcza. Tworzenie produktów cyfrowych daje mi ogromną satysfakcję, bo korzystają z nich realni użytkownicy, a my jako projektanci pomagamy im osiągać ich cele lub rozwiązać problemy, które wcześniej odkrywamy.
Czym różni się rola UX Designera od UI Designera?
UI to tak naprawdę jedna ze specjalizacji UX, których jest więcej – są np. badacze UX i projektanci mikrointerakcji, czy architektury informacji. Projektowanie UX polega najczęściej na tworzeniu "szkieletu" systemu oraz definiowaniu ścieżek użytkownika. Głównym efektem pracy są wireframes – czyli niedopracowane wizualnie, wstępne projekty interfejsu, przy projektowaniu których skupiamy się przede wszystkim na intuicyjności. Ważną częścią pracy UX są także badania i testy użyteczności.. UI Designerzy skupiają się natomiast nad dopracowaniem strony wizualnej i technicznej. Współpracują ściśle z Frontend Developerami i muszą mieć solidną wiedzę techniczną, żeby to, co budują, było wykonalne, a wdrożenie nie kosztowało zbyt wiele.
Co cechuje dobrego UX designera?
Przede wszystkim umiejętność myślenia jak projektant. Istotą jest to, żeby dobierać właściwe metody badawcze i techniki projektowe do wypracowania rozwiązania, które będzie odpowiadało na realne potrzeby użytkowników. Natomiast, mówiąc o tym, że ktoś jest dobrym projektantem, byłbym daleko od tworzenia listy narzędzi, z których umie korzystać. To obojętne, czy wykona prototyp makiety w Figmie czy w Adobe XD lub czy w badaniach posłuży się profesjonalnymi narzędziami jak Optimal Workshop lub zrobi to za pomocą kartki i długopisu. To są rzeczy wtórne – z czasem dobry UX Designer dopracuje swój warsztat.
Jesteś autorem kursu UX Designer hybrydowy. Z myślą, o jakich osobach go stworzyłeś?
Przygotowując kurs hybrydowy postawiłem na zoptymalizowaną ścieżkę nauki. Jest to dokładnie taki rodzaj kursu jakiego mi brakowało na początku mojej kariery. Jest on dedykowany osobom, które lubią pracować samodzielnie, ale jednocześnie chcą otrzymać wsparcie i materiały najlepszej jakości. Kursant ma dostęp do nagranych lekcji, spotkań na żywo, szablonów, praktycznych zadań i testów na platformie, ale nacisk położony jest na pracę własną, samodzielność i samodyscyplinę. Przede wszystkim, w odróżnieniu od bootcamp standardowego nie mamy indywidualnych konsultacji z mentorem, ale jednocześnie otrzymujemy dostęp do tego samego zakresu merytorycznego, tylko w niższej cenie.
Co dla kursantów jest największym wyzwaniem podczas kursu?
Myślę, że pogodzenie obowiązków zawodowych i prywatnych z bardzo intensywną nauką podczas bootcampu. Przed wzięciem w nim udziału, trzeba mieć świadomość, że wszystkie inne projekty zawodowe oraz aktywności z życia prywatnego powinny zostać zredukowane do minimum.
Czy masz jakieś rady dla osób chcących zostać UX Designerami?
Na początku warto sprawdzić, czy UX jest dla nas. Można obejrzeć webinar i posłuchać, jak wygląda praca projektanta, wziąć udział w krótkim kursie albo porozmawiać na LinkedInie z kimś, kto pracuje w IT. W tej branży panuje atmosfera wspierania się, otwartości i chęci dzielenia się wiedzą, więc na pewno znajdziemy osobę, która rozwieje nasze wątpliwości i odpowie na pytania. Warto też czytać krótkie artykuły i poradniki na interesujący nas temat, a niekoniecznie czytać książki, które mogą zniechęcić swoim rozmiarem, obojętnością i dokładnością. Kiedy rozpoznamy, że UX nas interesuje i chcemy się nim zajmować zawodowo, możemy dokładnie zaplanować ścieżkę nauki i wziąć udział w kursie. Ja sam na początku zdobywałem wiedzę na własną rękę, ale kiedy poszedłem na profesjonalne szkolenie, nauczyłem się dużo więcej i zyskałem szersze spojrzenie na UX Design. Radziłbym, aby nie obawiać się inwestowania w naukę, bo pieniądze, które później można zarabiać w tej branży, szybko się zwracają.
Pracujesz na co dzień jako Senior UX Designer i jednocześnie jesteś mentorem. Jak łączysz te dwie role?
To efekt synergii. Każdy projektant, który chce być dobry w tym, co robi, musi się nieustannie rozwijać. A nauka innych jest na to doskonałym sposobem. Praca zawodowa powoduje, że mogę być mentorem, bo mam know how, a z drugiej strony doświadczenie i wiedza zdobywana w pracy jako mentor przekłada się na efektywniejszą pracę jako projektant. Godziny pracy w IT są bardzo elastyczne i dopasowane do pracowników – jesteśmy rozliczani z efektów, a nie z przepracowanych 8 godzin, dzięki czemu mogę łączyć obie role.
Za co najbardziej lubisz pracę w IT?
Za elastyczność i podejście. W IT dba się o to, żeby pracownik się nie wypalił, a praca sprawiała mu satysfakcję. Panuje zrozumienie, że projektant musi czasem odetchnąć i wyjść na spacer. Wtedy do głowy przychodzą najlepsze pomysły i rozwiązania. Dodatkowo, praca jest godziwie wynagradzana, co pozwala mi ze spokojem myśleć o przyszłości.