Jak się przebranżowić na programistę? Top 5 porad na przekwalifikowanie

Autor:
Zespół Future Collars
Jak się przebranżowić na programistę? Top 5 porad na przekwalifikowanie

Decyzja o radykalnej zmianie ścieżki zawodowej nigdy nie jest prosta. Gdy masz za sobą kilkanaście lat w jakiejś branży, start od zera może być trudny, nie tylko ze względu na okresowy spadek wynagrodzenia. Po prostu zmiana zawsze wymaga odwagi. Jeśli więc nie chcesz pracować w obszarze Twojego wykształcenia lub po kilkunastu latach pracy masz już dość tego, co robisz, przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego, jak się przebranżowić, aby rzeczywiście na tym zyskać.

 

Przekwalifikowanie, przebranżowienie czy zmiana zawodu na IT?

Choć pojęciami tymi posługujemy się wymiennie, to tak naprawdę przekwalifikowanie, przebranżowienie i zmiana zawodu nie są tym samym:

  • przekwalifikowanie polega na tym, że pozostając w tym samym obszarze zawodowym, zdobywasz nowe umiejętności, które pozwalają Ci wykonywać nowe obowiązki. Na przykład, jesteś testerem manualnym i decydujesz się na kurs testera automatyzującego. Zdobywasz nowe kwalifikacje i możesz poszerzyć zakres wykonywanych zadań. W „korposlangu” proces ten określa się jako upskilling;
  • przebranżowienie polega na zmianie branży, w której pracujesz – np. jesteś programistą w dużej korporacji zajmującej się energetyką i przechodzisz do startupu fintech. Nadal jesteś programistą, ale robisz nowe rzeczy i pracujesz przy zupełnie innych projektach;
  • zmiana zawodu – jak sama nazwa wskazuje – polega na tym, że całkowicie zmieniasz swoje życie zawodowe – byłeś przewodnikiem turystycznym, a chcesz zostać project managerem. Jest to tzw. reskilling.

Aby przebranżowienie było skuteczne, konieczne jest połączenie Twoich mocnych stron z zawodami, które mają przyszłość i perspektywy. To, czy lubisz coś robić, powinieneś/ powinnaś analizować na końcu (a nie na początku). Najgorszy błąd jaki możesz popełnić, to wybór ścieżki kariery, która ci się podoba, ale do której nie masz talentu. Wtedy zawsze będziesz co najwyżej przeciętnym pracownikiem.

 

Jak się przekwalifikować na programistę – tips & tricks

Proces zmiany branży czy zawodu rzadko kiedy bywa bezbolesny. Jeśli jednak dobrze wszystko zaplanujesz możesz zminimalizować związane z nim niedogodności. Mamy nadzieję, że kilka naszych porad Ci to ułatwi. Opracowaliśmy je na podstawie doświadczeń setek osób, które zmieniły zawód i rozpoczęły karierę dzięki naszym kursom programowania online. A zatem jak się przebranżowić na IT? Oto nasze praktyczne porady.

 

1. Zrób dobry research rynku, aby wiedzieć, jaki zawód ma perspektywy

Twój przyszły zawód powinien mieć perspektywy (coraz większe zapotrzebowanie na pracowników), być dobrze płatny i dawać szerokie możliwości specjalizacji (wtedy łatwiej znaleźć coś, co się lubi i w czym będzie się dobrym). A zatem na co się przebranżowić? Obecnie najlepiej rokujące obszary zawodowe to: IT i technologia, medycyna i opieka (ze względu na starzejące się społeczeństwo) oraz edukacja online. Właśnie dlatego coraz więcej osób rozważa przekwalifikowanie na programistę.

 

2. Sprawdź (profesjonalnie) swoje mocne strony

Większość poradników na temat zmiany obszaru zawodowego radzi, byś zastanowił się nad tym, co do tej pory wychodziło ci najlepiej i sprawiało przyjemność, a później szukał pracy, w której można wykorzystać te umiejętności. To świetna rada, o ile faktycznie naprawdę jesteś w stanie zdiagnozować prawidłowo swoje mocne strony i nie mylisz ich z tym, co lubisz robić.

  • Jeśli chcesz się przebranżowić w wieku 40 lat, to mniej więcej już wiesz co lubisz i masz (w miarę) jasność, w czym jesteś dobry. Choć nadal możesz mieć nieco nieadekwatną samoocenę).
  • Jeśli masz 25 czy 30 lat, pracowałeś w kilku miejscach i nigdy nie odkryłeś tego, co ci się podoba, to najprawdopodobniej nie wiesz w czym jesteś dobry i możesz mieć problem z określeniem tego, co lubisz robić.

Jak zbadać mocne strony? Pomoże Ci w tym kilka sesji u dobrego coacha lub doradcy zawodowego. Na rynku dostępne są też testy. Najtańsza wersja to szczera rozmowa z kolegą z pracy, szefem i najlepszym przyjacielem. Możesz też skorzystać z testu predyspozycji do pracy w IT przygotowanego przez naszych ekspertów.

Wykonaj bezpłatny test umiejętności analitycznych

 

3. Przemyśl, ile czasu możesz poświęcić na naukę / kursy

Zmiana zawodu wymaga nauki, a nauka wymaga czasu. Absolutne minimum, jeśli chcesz osiągnąć sukces (i to niezależnie od kierunku) to godzina dziennie.

Sprawdź, jak przygotować plan nauki programowania i ile czasu na to potrzeba. Pomyśl również o zabezpieczeniu budżetu na poszerzenie kwalifikacji. Pamiętaj: jeśli masz w planach przebranżowienie na programistę, możesz liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Zarobki w IT należą do najwyższych!

 

4. Znajdź wsparcie

Samemu jest trudno i można się łatwo zniechęcić. Potrzebujesz kogoś, kto będzie Cię motywował do rozwoju i nauki. Taką osobą może być ktoś z najbliższego otoczenia – przyjaciel, partner lub koledzy z bootcampa, którzy tak jak Ty, chcą się przebranżowić.

Idealnym rozwiązaniem jest mentor, który nie tylko cię wesprze, ale i popchnie we właściwym kierunku. Przy okazji, poznaj mentorów Future Collars

Poczytaj też historie ludzi, którym się udało (niektóre znajdziesz na naszym blogu). Szukaj ich w wirtualnym i realnym świecie, by zasięgnąć porady, jak udało im się osiągnąć sukces.

 

5. Szukaj kontaktów, uskuteczniaj networking

Social media, meetupy, grupy zainteresowań – w tych miejscach możesz spotkać ludzi, którzy podzielą się wiedzą. Pomogą Ci oni wejść w nowy obszar zawodowy. Nie bój się pytać, bądź aktywny/a.

 

Przygotuj się na pot, krew i łzy, ale też radość i dumę!

Trochę dramatyzujemy, bo zmiana obszaru zawodowego może być łatwa, prosta i przyjemna (zwłaszcza, jeśli pozwolisz, by towarzyszył Ci w niej jeden z bootcampów Future Collars), ale z reguły nie jest. Zwłaszcza jeśli jest to przebranżowienie w wieku 40 lat, kiedy masz na plecach bagaż zawodowych doświadczeń, rodzinę i kredyt.

Jesteś w tej grupie? Przekonaj się, że osoby 40+ też mają szansę na zmianę branży na IT!

 

Jak się przebranżowić w wieku 30 lat?

Kiedy masz 30 lat, za Tobą już dość długie doświadczenie zawodowe. Jesteś jednak w takim momencie swojej kariery, że łatwo będzie Ci jeszcze nie tylko przebranżowić się, ale nawet zupełnie zmienić zawód na taki, który przyniesie znacznie lepsze zarobki. To jeszcze dobry moment nawet na to, aby podjąć kolejne studia wyższe!

Pytanie jednak, czy spędzenie 3 czy 5 lat na uczelni nie będzie stratą czasu? Zdecydowanie lepiej warto wówczas postawić na praktyczne kursy nastawione na szybkie zdobycie kompetencji. Kilka takich szkoleń, np. w formie bootcampów organizowanych przez Future Collars, pozwoli Ci szybko „wskoczyć” na wysoki poziom zaawansowania. Jeśli myślisz o pracy w IT, warto skonsultować się z ekspertem, który podpowie Ci, w jakim kierunku najlepiej podążyć.

Umów się na bezpłatną konsultację zawodową

 

Jak się przebranżowić w wieku 40 lat?

Przebranżowienie w wieku 40 lat może być poważniejszym wyzwaniem. Za Tobą ok. 20 lat kariery zawodowej, nierzadko w tej samej firmie. Jednak z drugiej strony – zwłaszcza jeśli dopadło Cię wypalenie zawodowe – to może być doskonały moment na zmianę zawodu, nawet na taki związany z branżą IT. Na początek możesz zostać testerem manualnym, by z czasem poszerzyć swoje umiejętności i zacząć piąć się po drabinie kariery.

Zostań testerem manualnym w 8 tygodni!

 

Zmiana jest trudna. Rodzi strach. A czasem wymaga wyrzeczeń. Na szczęście, zmiana jest też wyzwalająca i piękna. Daje radość i motywację. Dlatego przygotuj się na przepracowanie, brak czasu, a może nawet chwilowe trudności finansowe związane z obniżeniem wynagrodzenia. A kiedy już przez to wszystko przebrniesz – na radość i poczucie wyzwolenia. Powodzenia!

 

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: