Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności musimy mieć przygotowane i uzupełnione dwa najważniejsze dokumenty w rekrutacji: CV i LinkedIn. Posiadanie dobrze wypełnionego CV nie jest niczym nowym, jednak nowością dla wielu osób jest profil na portalu LinkedIn. Rekruterzy z każdej branży podkreślają, że jest to bardzo ważny punkt w procesie rekrutacji, który staje się naszą wirtualną wizytówką na rynku pracy.
Profil na LinkedIn powinien nie tylko zawierać nasze poprzednie stanowiska, ale również umiejętności, które zdobyliśmy podczas edukacji, bądź kariery zawodowej.
Klaudia Grabarczyk podkreśliła również, jak ważne jest zawieranie znajomości na portalu LinkedIn: “Zdobywanie kontaktów jest tym “ukrytym” rynkiem pracy, którego nie widzimy, ale tam jest morze możliwości. Pamiętajmy o tej drugiej części rynku, który naprawdę jest bardzo bogaty i otwiera nowe możliwości.”
Co zawrzeć w CV, aby zdobyć pracę bez doświadczenia?
Doświadczenie dla osoby początkującej w branży IT, oczywiście jest atutem, jednak nie jest najważniejsze. Budując nasze CV musimy pamiętać, aby uwydatnić nasze kompetencje i umiejętności, które zdobyliśmy podczas np. kursu lub szkolenia, które przeszliśmy. Najważniejsza jest umiejętność nazwania i przedstawienia naszych cech i mocnych stron, z podkreśleniem tego, w jakich sytuacjach możemy i potrafimy je wykorzystać.
Z punktu widzenia rekrutacyjnego, dużym atutem na rynku pracy dla osób nie mających doświadczenia jest posiadanie certyfikacji, która potwierdza uzyskanie wiedzy w danym sektorze. Future Collars nie bez powodu oferuje absolwentom naszych kursów, autorską certyfikację, która ma być wisienką na torcie w CV każdej osoby rozpoczynającej przygodę z IT.
Jak wygląda rekrutacja i czy różni się od rekrutacji w innych branżach?
Rekrutacja w większości branż wygląda podobnie- IT pod tym względem mocno się nie wyróżnia. Rozmowa rekrutacyjna będzie miałą na celu uszczegółowienie, zapoznania się z sylwetką osoby aplikującej oraz sprawdzenie umiejętności zawartych w CV, jak i umiejętności miękkich. Pamiętajmy, że pierwsze spotkanie rekrutacyjne ma bardziej na celu zapoznania się z osobą aplikującą, a dalsze spotkania są bardziej praktyczne, czyli sprawdzające umiejętności i porównujące je z wymaganiami postawionymi przez pracodawcę.
Przygotowując się do rozmowy z rekruterem, postawmy na naukę mówienia o sobie! Każdy z nas wie, jak ciężko jest powiedzieć “parę słów o sobie” albo wymienić swoje silne strony. Jednak na rozmowie rekrutacyjnej takie pytania mogą się pojawić, więc przygotujmy się na nie i opowiedzmy o sobie z jak najlepszej strony. Dobre przygotowanie jest niesamowicie skutecznym wzmacniaczem pewności siebie i zmniejszenia uczucia stresu. Pokażmy profesjonalną i zaangażowaną postawę.
Jak przygotować się do rekrutacji jako osoba bez doświadczenia?
Jeśli jesteśmy osobami bez doświadczenia, warto przypomnieć sobie wiedzę, którą otrzymaliśmy na kursie przed rozmową rekrutacyjną. Udowodnijmy, że posiadamy wiedzę oraz przełożyliśmy ją na praktykę, poprzez np.: projekty, zadania wykonane na bootcampie. Nie musimy unikać tematu braku doświadczenia, ale pokażmy, że jesteśmy otwarci na naukę i cały czas doskonalimy swoje umiejętności! Wielu pracodawców poszukuje początkujących osób, które mają świeże spojrzenie i są elastyczne. Wykorzystaj to!
Gdzie szukać pracy w IT?
Wszędzie! Najlepiej postawić na research na portalach internetowych, gdzie oczywiście pojawia się najwięcej ofert pracy w branży IT.
Liczba poszukiwanych pracowników w IT jest ogromna. Na portalu rekrutacyjnym Jooble.org jest ponad 40 tys. ogłoszeń dot. branży IT. Nietrudno pogubić się w tym tłoku ogłoszeń, dlatego warto postawić na portale, w których proces rekrutacyjny jest wygodny i prosty, zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy.
Taki portal jak Jooble.org ułatwia i usprawnia proces poszukiwania pracy, ponieważ zbiera on w jednym miejscu oferty pracy w innych stron internetowych. Inteligentne wyszukiwanie z pomocą filtrów: ze względu na miasto, doświadczenie, czy rodzaj zatrudnienia; jest dodatkowym atutem, na który warto zwracać uwagę podczas wyboru portali rekrutacyjnych. Profesjonalne portale z ofertami pracy od razu dają informację o proponowanych zarobkach na danym stanowisku, jak i o wymaganiach, które ma pracodawca.
Pamiętajmy, aby dokładnie czytać każde ogłoszenie i upewnić się, czy to jest stanowisko dla mnie.
Klaudia Grabarczyk podkreśla, że: “Warto sobie zadać pytania: w jakim otoczeniu chcę pracować, w jakiej firmie, czy wolę pracować w dużej korporacji, czy jednak w mniejszej firmie.” Dzięki wewnętrznej refleksji będziemy mieli lepszy obraz tego, czego poszukujemy i do jakich pracodawców będziemy chcieli aplikować. Takie małe i nie wymagające zadanie zmniejszy ryzyko niezadowolenia z wybranego stanowiska.
Pamiętajmy, że praca ma być dopasowana do nas i dawać nam poczucie spełnienia!
Artykuł powstał na podstawie rozmowy przeprowadzonej przez Paulinę Brudkę z Klaudią Grabarczyk- rekruterkę i headhunterkę oraz mentorkę w procesach przebranżowienia. Rozmowa była przeprowadzona na potrzeby webinaru Future Collars “Jak zdobyć pracę w IT?”