Zmienia się podejście do pracy i rozwoju. Coraz więcej współczesnych zawodów wymaga od nas ciągłego poszerzania kompetencji. Chcąc nadążyć za zmieniającym się rynkiem pracy, chodzimy na kursy i pozyskujemy nowe umiejętności. Ucząc się programowania musimy być gotowi na naukę przez całe życie – ta branża zmienia się tak szybko, jak żadna inna.
Ale jest też dobra wiadomość: systematyczność da się wypracować! Wystarczy zacząć od planu zakładającego godzinne kodowanie dziennie, by każdego dnia widzieć efekty swojej pracy. Tylko jak to zrobić?
Jak przygotować się do nauki programowania?
Plan działania to podstawa
Godzina kodowania dziennie to postanowienie nie wymagające zbyt dużego poświęcenia. Ucząc się programowania w językach Java, C#, C++ i innych spontaniczne podejście do pracy jest najgorszą z możliwości. Każda nauka wymaga wejścia w głębokie fazy skupienia. Na początku potrafimy być zdeterminowani, ale wystarczy kilka rozpraszaczy i „dni wolnych”, by wypaść z rytmu. Dlatego bardzo ważne jest ułożenie planu nauki. Jak to zrobić? Zaczynamy od zadania sobie podstawowych pytań:
- w jakich godzinach mogę się uczyć,
- gdzie dobrze mi się uczy,
- jakich narzędzi potrzebuję do nauki,
- jakie jest ryzyko, że coś mnie rozproszy.
Najlepsze godziny do nauki programowania
Nie ma uniwersalnej rady w jakich godzinach najlepiej się uczyć. Jedni lepiej przyswajają wiedzę rano, innym nauka programowania w Javie czy C# najlepiej wchodzi do głowy wieczorem. Ważne, by wybrać stałą godzinę i się jej codziennie trzymać. Wyrobi to w nas rutynę, która jest najlepszym przyjacielem początkującego programisty. Godzinę tę traktujemy jak swój rytuał – tak jak nie odbieramy telefonu w trakcie ważnego spotkania i nie pozwalamy bliskim, by zakłócali nam na przykład wieczór z ulubionym serialem, tak wyłączamy telefon, komunikatory internetowe i informujemy bliskich o naszej niedostępności, gdy zamierzamy programować. W ten oto sposób praktykujemy plan, zakładający godzinne kodowanie dziennie.
Moje najlepsze miejsce do nauki
Ważne jest, by mieć swoje stałe miejsce do nauki. Choć w pracy programisty najprzyjemniejsza bywa wolność i możliwość samodzielnego układania sobie harmonogramu dnia, tak ucząc się warto pilnować, by zawsze odbywało się to w jednym miejscu. Najlepiej, by było to miejsce jednoznacznie kojarzące nam się z pracą. Może to być biurko w domu lub w przestrzeni do pracy wspólnej (coraz więcej ich w dużych miastach).
Czego potrzebuję do programowania?
Programista nie potrzebuje wielu narzędzi do codziennej pracy – tak naprawdę wystarczy laptop. Jeśli jednak dopiero uczymy się programowania i chcemy realizować plan godziny kodowania dziennie, zadbajmy o to by mieć wygodny fotel, dobre oświetlenie i pakiet kartek. Notatki warto robić ręcznie, ponieważ ułatwia to zapamiętywanie. Przygotujmy też sobie coś do picia i zadbajmy o to, by nic nas nie rozpraszało.
Co robić, gdy plan nie wypali?
Czasem naprawdę nie da się uniknąć rozpraszaczy i plan na jednogodzinne kodowanie po prostu nie wypali. Odwiedzi nas rodzina, coś się w domu zepsuje, będziemy musieli wcześniej odebrać dziecko z przedszkola i tak dalej. Warto mieć wcześniej plan awaryjny i ustalić, że w takiej sytuacji na przykład rozkładamy tę godzinę na kolejne pięć dni albo pracujemy o innej porze. Istotne jest tylko, by nie nadużywać tej możliwości, bo wypadniemy z rutyny.
Programista nigdy nie przestaje się uczyć
Programowanie to styl życia – nikt z programistów nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego. Nauka programowania to ciągły rozwój, dlatego już na początku warto wyrobić sobie codzienne nawyki, by nie tylko posiąść wiedzę, ale też sprawdzić, czy to na pewno zawód dla nas.
Powodzenia!