Nauka zdalna stała się modna. Powodów jest kilka. Na pewno panująca pandemia i zamknięcie szkół sprawiło, że temat uczenia na odległość stał się jednym z częściej poruszanych w mediach. Jednak o zaletach nauki zdalnej mówi się już od dawna – szczególnie w kontekście przebranżowienia i pozyskiwania nowych kompetencji. Nim jednak zdecydujesz się na Twój wymarzony kurs, zobacz jak w praktyce różni się nauka zdalna od nauki stacjonarnej.
Wbrew powszechnej opinii nie ma aż tak wielu różnic pomiędzy nauką zdalną, a nauką stacjonarną. Wielu zagadnień niewymagających specjalistycznych narzędzi możemy nauczyć się w domu. Jednocześnie różnice, które występują między nauką zdalną, a nauką stacjonarną, mogą być kluczowe. W zależności od typu osobowości niektórzy z nas polubią naukę z domu, a dla innych będzie to udręka. Poniżej kilka faktów i mitów na temat tego sposobu uczenia się.
Nauka zdalna to robienie wszystkiego samemu – MIT
Najlepsze kursy i bootcampy z programowania gwarantują opiekę Mentora – osoby, która prowadzi nas krok po kroku przez program nauczania. Taka osoba to największa zaleta korzystania z ogólnodostępnych kursów online – ucząc się nowych rzeczy niejednokrotnie napotykamy ścianę. To te momenty, w których wydaje się nam, że nie ruszymy dalej. Mentor jest po to, by nas zmotywować i pokazać możliwe rozwiązania. Oczywiście jego zadaniem nie jest wbicie nam wiedzy do głowy – jeśli chcemy się czegoś nauczyć, samodzielna praca będzie niezbędna. Niezależnie czy mowa o nauce zdalnej, czy stacjonarnej.
Ucząc się z domu trzeba umieć zorganizować swój czas – FAKT
Decydując się na naukę zdalną musimy zapanować nad własnym czasem. Chodząc do szkoły czy na kurs mamy narzucone konkretne godziny i miejsca, w których będziemy pracować. Jeśli wybieramy naukę przez Internet, tylko od nas zależy czy wypracujemy prawidłowe nawyki. Oczywiście wiele bootcampów ma z góry ustalone godziny wykładów czy konsultacji, ale nie oszukujmy się – jeśli przez całą kwarantannę wszystko przekładamy na potem i mamy problem z priorytetyzacją zadań, warto zastanowić się nad swoją organizacją. Na naukę zdalną sami musimy znaleźć czas, wyłuskać wolne godziny spośród natłoku obowiązków. Co oczywiście dla wielu z nas jest zaletą i głównym powodem, dla którego wybieramy uczenie się przez Internet.
Nauka zdalna to dobra opcja dla matek i osób z niepełnosprawnością – FAKT
Osoby, które z jakiś powodów nie mogą wychodzić z domu lub muszą podporządkowywać swój wolny czas innym, szczególnie zyskają ucząc się zdalnie. Niesie to za sobą jeszcze jedną wielką zaletę: jeśli mogliśmy nauczyć się czegoś zdalnie, to znaczy, że zapewne w danym zawodzie też będziemy mogli zdalnie pracować.
Ucząc się zdalnie nie mamy kontaktu z drugim człowiekiem – MIT
Nauka zdalna niektórym osobom kojarzy się z siedzeniem w czterech ścianach i nie odzywaniem się do nikogo. To chyba jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących kursów online. Prawda jest taka, że jeśli wybierzemy szkolenie online w grupie i z Mentorem, będziemy mieć nieustanny kontakt z ludźmi. Czy to zadając pytania w trakcie konsultacji, czy po godzinach wymieniając się doświadczeniami z innymi kursantami.
Do uczenia się z domu potrzeba skomplikowanego i specjalistycznego oprogramowania – MIT
W większości przypadków do nauki zdalnej potrzebna jest umiejętność obsługi przeglądarki internetowej. Większość czatów czy spotkań online odbywa się za pomocą internetowych narzędzi, z których korzystamy wchodząc na daną stronę. Jeśli natomiast rzecz, której się będziemy uczyć wymaga znajomości specjalistycznego oprogramowania – jednym z głównych zadań Mentora jest nas tych narzędzi nauczyć.
Nauka zdalna idealnie się sprawdza w przypadku umiejętności związanych z technologiami – FAKT
To dość oczywiste, ale trzeba o tym mówić głośno: nauka zdalna fantastycznie się sprawdza w przypadku umiejętności technologicznych! Stąd rosnąca popularność bootcampów technologicznych i programistycznych. Ucząc się zdalnie korzystamy z technologii, rozwijamy się. Jedną z podstawowych umiejętności każdego programisty jest wyszukiwanie odpowiedzi na pytania w Internecie – a to, siedząc przed komputerem, będziemy robić wielokrotnie.
Nauka zdalna w czasach kwarantanny
Nauka zdalna to fantastyczne rozwiązanie dla tych z nas, którzy nie mogą wyjść z domu – a w czasach pandemii dotyczy to większości z nas. To także świetna opcja, jeśli nie chcemy rezygnować z pracy, tylko pogodzić pozyskiwanie nowych kompetencji z codziennością, którą znamy.
Podsumowanie
Szukając kursów online warto wybierać te od cenionych firm. Pisałam niejednokrotnie o zaletach udziału w bootcampach. Jeśli więc marzysz o nowych umiejętnościach lub o zmianie miejsca pracy, to właśnie jest świetny moment na rozwój swoich kompetencji na kursach online!
O autorce: Sylwia Błach jest Mentorką kursu WordPress & Freelancing. Absolwentka informatyki Politechniki Poznańskiej i programistka Unity 3D w Poznan Supercomputing and Networking Center. Prowadzi bootcampy programistyczne. Wybrana przez Fundację Integracja jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce. Zwyciężczyni konkursu organizowanego przez „Harper’s Bazaar” na jedną z najaktywniejszych kobiet działających dla innych. W mediach społecznościowych uczy innych o niepełnosprawności. Hobbystycznie zajmuje się modą, uczy kobiety, jak się ubierać niezależnie od sylwetki. Pisze na swojej autorskiej stronie sylwiablach.pl.