Nie trzeba być Pitagorasem, żeby być programistą

Autor:
Zespół Future Collars

Czy do pracy w charakterze Frontend Developera trzeba mieć wykształcenie kierunkowe, być doskonałym matematykiem i mieć tzw. “umysł ścisły”? O początki pracy w branży IT postanowiliśmy zapytać Mateusza Rajka, absolwenta bootcampów WordPress & Freelancing oraz Frontend Developer.

Ze względu na interesującą ścieżkę kariery, twórczą pracę pełną wyzwań oraz dobre zarobki warto spróbować swoich sił w branży IT i zostać Frontend Developerem. Kiedy praca zdalna staje się nową rzeczywistością, a firmy przenoszą swoje działania do sieci, poszukiwani są specjaliści w dziedzinie technologii informacyjnych. Dlatego warto rozważyć karierę Frontend Developera. Tym bardziej, że znajomość języków kodowania i programowania (HTML, CSS i JavaScript) daje możliwości rozwoju, a perspektywa chłonącego programistów rynku pracy oraz niezłe zarobki kuszą. O tym rozmawiamy z naszym absolwentem Mateuszem Rajkiem.

Co spowodowało, że postanowiłeś zainteresować się pracą w branży IT?

Mateusz Rajek: Zaczęło się od WordPressa, o którego istnieniu dowiedziałem się w swojej pracy. Jestem zatrudniony w polskim sklepie meblowym w Irlandii i zajmuję się stroną firmową oraz sklepem internetowym. Odpowiadam za aktualizacje na stronie i podstawowe informacje związane z funkcjonowaniem firmy. Strona stworzona została w systemie WordPress. Spodobało mi się to. Szukając informacji o WordPressie, trafiłem do Future Collars. W czasie kursu WordPressa & Freelancing zdecydowałem, że IT to moja ścieżka kariery oraz że następny będzie frontend.

Czy miałeś wcześniej jakieś doświadczenie z programowaniem?

Na kursie WordPressa po raz pierwszy zetknąłem się z kodem, dowiedziałem się, co to jest HTML czy CSS. Wcześniej nie miałem pojęcia, jak to wygląda. Byłem zwykłym użytkownikiem Internetu bez żadnej wiedzy specjalistycznej.

Często osoby zainteresowane pracą w IT obawiają się, że brakuje im kierunkowego wykształcenia technicznego. W jakim kierunku ty się kształciłeś?

Studiowałem politologię, ale studiów nie skończyłem, bo zorientowałem się, że nie chcę się tym zajmować. Zatem programowanie kompletnie nie jest związane z moim podstawowym wykształceniem.

Osoby zainteresowane zmianą branży albo osoby chcące zacząć tworzyć strony internetowe nie wiedzą, jak zacząć się uczyć, gdzie szukać wiedzy. Jak ty zacząłeś?

W pracy miałem styczność z WordPressem i na potrzeby pracy właśnie szukałem informacji. Sporo materiałów można po prostu wygooglować, ale nie jest to wiedza usystematyzowana, więc błądziłem. Po pierwszym bootcampie na własną rękę uczyłem się trochę języków HTML, CSS i JavaScript.

Twoim zdaniem jaka jest największa korzyść płynąca z nauki programowania?

Jest to przede wszystkim możliwość rozwoju i wejście na nową ścieżkę kariery. To nie jest koniec nauki, nadal chcę się rozwijać i szukać pracy na stanowisku Frontend Developera. Pandemia koronawirusa pozwoliła inaczej spojrzeć na pracę zdalną, gdy okazało się, że stacjonarna praca ma jednak ograniczenia.

Co było najtrudniejsze w nauce programowania? Jakie wyzwania napotkałeś jako humanista?

Zawsze najtrudniejsze są rzeczy, których nie potrafimy zrobić. Kiedy uda nam się rozwiązać jakiś problem, okazuje się, że nie ma rzeczy niemożliwych. Podczas pierwszego bootcampa trudne było dla mnie zainstalowanie środowiska dla WordPressa, obecnie jest to banalnie proste. Trudne są te wszystkie kroczki po drodze i złożenie ich w całość.

Co poradziłbyś komuś, kto chciałby się nauczyć programować, ale czuje się humanistą i się boi? Jak przekonałbyś go, że nie musi znać doskonale matematyki, żeby programować?

Skomplikowana matematyka na poziomie Frontend Developera nie jest potrzebna – wiedza podstawowa tak, ale nie są to jakieś trudne zagadnienia. Nie trzeba być Pitagorasem, żeby być programistą.

W jakich językach pracujesz, jakie poznałeś i do czego te technologie wykorzystujesz?

WordPress to system zarządzania treścią. Języki HTML, JavaScript i CSS poznałem na drugim bootcampie, korzystam z nich, potrafię coś napisać i nawet nieźle mi to wychodzi. Znam też bibliotekę React.js dla JavaScriptu – poznawaliśmy ją na kursie.

Powiedziałeś, że będziesz nadal się uczyć. Czy już zdecydowałeś, co będzie następne?

Stawiam na JavaScript, chcę poznać dokładnie ten język. Na kursie zdobyłem solidne podstawy, które pozwalają szukać pracy i aplikować na stanowisko Junior Frontend Developera. Ja jednak chcę się dalej rozwijać.

W jaki sposób będziesz się uczył?

Jeszcze nie zdecydowałem, ale mam kilka pomysłów. Chciałbym znaleźć kogoś na wzór mentora, żeby od kogoś takiego się uczyć. Kogoś, kto mógłby wskazać mi drogę, sprawdzić kod, kto potrafiłby wyjaśnić jakiś problem. Oczywiście, można uczyć się na własną rękę, ale kurs czy mentor mają pewną przewagę – wiedza jest usystematyzowana. Dzięki temu można zaoszczędzić czas.

Czy możesz opowiedzieć o swoich dotychczasowych realizacjach?

Pierwsza strona na WordPressie została stworzona na potrzeby niewielkiej wypożyczalni samochodów – zależało mi, aby to nie był wymyślony projekt, ale realna rzecz. Ta strona do dziś działa. Najtrudniejsza była praca z dokumentacją szablonu – szablon to tylko ramy, które trzeba odpowiednio wypełnić.

Drugi projekt też strona na WordPressie – wygląda bardziej profesjonalnie, bo i moje umiejętności się zmieniły. Jest to strona dla polskiej akademii piłkarskiej w Dublinie. To też realny projekt i pierwszy, na którym zarobiłem pieniądze.

Jak projekt komercyjny do ciebie trafił? Pytam bo to istotna informacja dla osób, które chciałaby zostać freelancerami i zastanawiają się, jak pozyskiwać klientów.

Szukałem kogoś, komu mógłbym zrobić stronę w ramach treningu za darmo. Miała to być strona dla osoby związanej z akademią piłkarską, ale z czasem zrodził się pomysł, by była to strona dla samej organizacji. Nigdy nie szukałem zleceń, nie ogłaszałem się ani nie reklamowałem, a mimo to mam jeszcze dwa projekty w trakcie realizacji, dwa projekty odrzuciłem z braku czasu.

Czyli jest zapotrzebowanie na takie usługi…

Czasem żartuję, jaką skrzynkę pocztową musiałbym wykupić, żeby pomieściła te wszystkie maile z prośbami, gdybym zaczął się gdzieś ogłaszać. Mechanizm był taki, że ktoś zakładał biznes, potrzebował strony, a ktoś inny znał mnie i przekazał kontakt.

WordPress okazał się zbyt prosty i postanowiłeś pisać strony od podstaw. Zdradź, czy sam projektujesz wygląd strony, czy współpracujesz z grafikiem, UX designerem?

Pierwsza strona napisana od podstaw miała być sprawdzianem moich umiejętności, chciałem wykorzystać to, czego się nauczyłem. Jednocześnie to moja wizytówka i portfolio. Tutaj użyte są technologie HTML, CSS, JavaScript i dodatkowo biblioteka JQuery. Stronę zaprojektowałem sam.

Kolejny projekt wygląda na dość skomplikowany…

Jest to projekt bonusowy tworzony w trakcie kursu Frontend Developer. Bonusowy, bo z pierwszym projektem uporałem się bardzo szybko i robiłem następny – też pod okiem mentorów. Użyłem HTML i CSS. Układ strony to flexbox, wyzwaniem był grid (flexbox i grid to metody rozmieszczania elementów na stronie).

Ostatni projekt to przelicznik walut. To mój pierwszy projekt, który zakładał użycie danych z zewnątrz (API). Dane pobierane są z Narodowego Banku Polskiego. Aplikacja oferuje cztery waluty do wyboru, przelicza je na polskie złotówki po aktualnym kursie.

Gdzie szukać wiedzy, jak się uczyć? Podziel się wskazówkami od początkującego frontendowca.

Bardzo dużo można znaleźć w Internecie – strony internetowe, grupy na Facebooku, gdzie są skupieni ludzie z branży. Jeśli ktoś ma wiele czasu, może szukać i na pewno znajdzie, ale dla osoby zajętej, pracującej lub studiującej bootcamp jest idealnym rozwiązaniem – skondensowana wiedza i opieka mentorów. Kurs Frontend Developer w Future Collars jest naprawdę dobrze przygotowany i ma wspaniałych mentorów. Zresztą o jakości szkoleń stanowi fakt, że wróciłem na drugi kurs.

Ile czasu zajęło nabycie umiejętności, którymi teraz dysponujesz?

Bootcamp WordPress zacząłem rok temu. Kurs Frontend Developer trwał 3 miesiące, ale wcześniej sam zacząłem się uczyć, więc w sumie było to około 4-5 miesięcy.

Czy angielski w pracy programisty w Polsce jest konieczny?

Projekty realizowane są dla różnych firm, zespoły projektowe mogą być międzynarodowe. Dokumentacja dla języków jest w języku angielskim. Angielski jest konieczny przynajmniej w stopniu podstawowym.

Od którego języka warto zacząć naukę?

Uważam, że warto zacząć od HTML i CSS, bo w JavaScript korzysta się właśnie z tych technologii, one są zupełnie podstawowe, oswajamy się z kodem, używamy narzędzi programistycznych. Potem już jest łatwiej.

Wiemy, że w Polsce Junior Frontend Developer średnio zarabia 5500 zł. Jak wyglądają zarobki w Irlandii, gdzie pracujesz?

Nie pracuję jeszcze jako programista, ale zrobiłem rozeznanie rynku. Junior zarabia 35-45 tysięcy euro rocznie.

Czy trzeba się bać programowania?

Nie trzeba się bać. Najtrudniejsze jest zderzenia z czymś nowym. Wiele osób zaczyna od kariery testera, aby później pójść w programowanie. Myślę, że warto zacząć programować od razu.

Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj jeszcze więcej
Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Co to jest cyberbezpieczeństwo?   Cyberbezpieczeństwo to są wszelkie techniki, procesy, metody i narzędzia służące ochronie przed atakami w cyberprzestrzeni. Pracownicy w obszarze cybersecurity projektują, wdrażają i monitorują procedury związane z blokowaniem nieautoryzowanego dostępu lub reagują na wszystkie naruszenia w sieci. Podobnie jak pozostałe gałęzie IT, bezpieczeństwo sieci ma wiele specjalizacji, a tym samym oferuje szeroki wybór ścieżek rozwoju dla każdego, kto zdecyduje się na wejście w świat cybersecurity. Choć rozeznanie Rynek pracy w cybersecurity: specjalizacje, ścieżka kariery i zarobki

Bizneswoman Roku

Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że zaangażowanie Beaty i Joanny na rzecz poprawy sytuacji zawodowej kobiet i osób pochodzących ze środowisk marginalizowanych, zostało docenione przez Jury konkursu i znalazły się w tak wspaniałym gronie laureatek! W ciągu 5 lat istnienia na rynku, skutecznie przeszkoliliśmy 3300 absolwentów. Powiększył się też nasz zespół i grono mentorów. Obecnie na naszej innowacyjnej platformie edukacyjnej, uczy się 250 kursantów i kursantek w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska zostały laureatkami XIII edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”

Maja Rekutacj

Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cześć! Tu znowu Majka. Dziś przychodzę do Was z porcją wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam dostać pierwszą wymarzoną pracę na stanowisku Tester Junior, ale i nie tylko. Na wstępie nieskromnie powiem, że już nie jedna osoba skorzystała z tych tipów i pracę dostała i nie byli to tylko testerzy. Jeśli masz ochotę poczytać „recenzje” tych osób, to wszystkie znajdziesz na moim profilu. Natomiast historie absolwentów Future Collars przeczytasz tutaj. Tyle tytułem wstępu i zapraszam do konkretów! Oswajamy rekrutację – czyli jak dostać swoją pierwszą pracę na stanowisku juniorskim?

Cybersecurity 1

Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Firmy, które padają atakiem cyberprzestępców, muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami i stratami. Jak podaje organizacja Plain Concepts koszt, jaki firmy na całym świecie ponoszą za cyberprzestępczość, wynosi 1,79 mln dol. na minutę. Ataki ransomware w 2021 r., kosztowały polskie przedsiębiorstwa średnio 7,6 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem. Skala cyberprzestępczości ciągle rośnie. Szacuje się, że zyski pochodzące Firma, która nie dba o cyberbezpieczeństwo, naraża się na ogromne straty

Cybersecurity Dlaczego Warto Zainteresować Się Pracą W Tym Obszarze

Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — moda czy realna potrzeba? Rynek cybersecurity rozwija się dynamicznie i będzie wzrastać. Wynika to z tego, że ostatnie dwa lata spowodowały przyspieszenie gospodarki cyfrowej, a organizacje, które przed 2020 roku opierały się cyfryzacji, musiały w przyspieszonym trybie przejść do świata online. Główna wartość firm — dane — znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku (dane Check Point Cybersecurity — dlaczego warto zainteresować się pracą w tym obszarze?

Cybersecurity — najbardziej pożądani specjaliści w IT

Cybersecurity — najbardziej pożądani specjaliści w IT

Nowatorski program i mentorzy-praktycy Autorami i mentorami kursu Cybersecurity są doświadczeni eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dariusz Lipiński to Managing Director w zgoda.net, firmie dostarczającej rozwiązania outsourcingowe i IT dla firm. W branży ponad 22 lata, pracował jako webmaster, administrator, dyrektor IT, trener CNAP. W zgoda.net odpowiada za rozwój biznesu, sieci kontaktów i mentoring działu technicznego. Łączy swoją pasję do informatyki z edukacją.    Krzysztof Szyling jest SOC Managerem Cybersecurity — najbardziej pożądani specjaliści w IT