Hej, hej – mamy wakacje! Czy zaplanowaliście już, co będziecie robić ? Chcecie przeznaczyć czas na labę i leniuchowanie, czy może nauczyć się czegoś nowego, a potem wykorzystywać zdobytą wiedzę z pożytkiem dla siebie i dla innych?
Ludzie sukcesu uczą się cały czas. Od 15 lipca do 11 sierpnia dajemy Wam możliwość nauki podstaw HTML i CSS – wykorzystajcie ten czas dobrze! Internet HTML-em i CSS-em stoi. Żadna strona internetowa nie powstanie bez fundamentu. Poznanie zasad kierujących tymi językami da Wam niezbędne podstawy do dalszej nauki. Bez tego ani rusz.
Jeżeli wiesz, że budowanie stron jest czymś, co chciałbyś robić – nie zwlekaj, zapisz się na nasz kurs. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Czytaj dalej.
Podstawy programowania HTML i CSS
Pamiętacie film „Matrix” ? Neo mówił, że Matrix jest wszędzie, ale go nie widzimy. Podobnie jest z HTML i CSS – w Internecie jest on wszędzie, ale różnica jest taka, że możemy łatwo zobaczyć, gdzie jest i jak wygląda.
To, co widzimy na stronach internetowych, to wynik działania HTML-a, CSS-a i dodatkowych języków. Dzięki HTML i CSS twórcy ustalają, gdzie mają pojawiać się elementy strony i jaką mają przybrać formę. Odstępy pomiędzy elementami, marginesy, grubości, kolory – to podstawowe kwestie, z jakimi obcuje na co dzień twórca frontendu, czyli wyglądu strony. Chcesz przykładu? Wejdź na jakąkolwiek stronę internetową. Jaki jest pierwszy element od lewego, górnego rogu? Może to logo strony? Ten, kto projektował stronę, zaprogramował ją tak, żeby logo miało taką wielkość i pojawiało się właśnie w tym miejscu. Zastanawiał się też, czy logo ma być jako obrazek, czy zwykły tekst. Jeśli logo jest obrazkiem, to wewnątrz kodu strony podał do niego link i możliwe, że ustalił szerokość i wysokość. Jeśli logo jest tekstem, który można zaznaczyć i skopiować, to znaczy, że ustalał krój czcionki, jej rozmiar i kolor.
Czy HTML i CSS są trudne do nauki?
Po przeczytaniu tego akapitu będziesz potrafił/potrafiła utworzyć na środku strony koło z dużym napisem w kolorze czerwonym. Nie chcesz koła? Może to być kwadrat! W poniższym przykładzie poznasz podstawy HTML i CSS. Niech będzie to wstępem do Twojej pierwszej, własnoręcznie stworzonej strony internetowej. Piszę na serio, ponieważ za minutę sam/sama ją włączysz i zobaczysz swój pierwszy efekt nauki.
Utwórz na pulpicie plik tekstowy, wklej do niego poniższy kod i zapisz z rozszerzeniem „.html”. Teraz otwórz ten plik w Twojej przeglądarce internetowej, np. w „Google Chrome”, „Firefox” czy ”Opera” i zobacz, jak wyglądają początki nauki. Kod jest opisany, żebyś mógł/mogła zrozumieć, co jest czym. Nie przestrasz się ilości kodu, każdy nowy parametr jest w nowej linijce, aby w kodzie był porządek.
Kod HTML i CSS:
<head>
<style> /* wewnątrz tego znacznika, podajemy, jak mają wyglądać nasze elementy */ #kolo_wrapper { /* tutaj ustalamy parametry pojemnika na nasze koło */ width: 100%; /* szerokość pojemnika ustalamy na 100%, aby koło mogło być na środku */ height: 100%; /* wysokość też na 100%, aby koło mogło być na środku */ display: flex; /* dzięki temu możemy użyć poniżej 'justify-content' i 'align-items' */ justify-content: center; /* wszystko co wewnątrz pojemnika ma być na środku w poziomie */ align-items: center; /* środkowanie elementów wewnątrz pojemnika - w pionie */ border: 5px solid blue; /* ramka grubości 5px, linia ciągła, koloru niebieskiego - żebyśmy widzieli jak prezentuje się nasz pojemnik */ } #moje_kolo { /* parametry dla koła */ width: 500px; /* szerokość */ height: 500px; /* wysokość */ display: flex; /* dzięki temu możemy użyć poniżej 'justify-content' i 'align-items' */ align-items: center; /* wszystko wewnątrz koła środkuj w pionie */ justify-content: center; /* środkuj w poziomie */ border-radius: 300px; /* owalne rogi dają nam możliwość utworzenia koła */ border: 1px solid lightgray; /* ramka koła koloru szarego */ color: red; /* kolor czcionki wewnątrz koła */ font-size: 40px; /* rozmiar czcionki wewnątrz koła */ } </style> <!—Koniec znacznika z wyglądem elementów -- > </head>
<div id='kolo_wrapper'> <!—Pojemnik na koło --> <div id='moje_kolo'> <!—Nasze koło --> CZEŚĆ. Treść wewnątrz koła. </div> <!—Koniec znacznika z kołem --> </div> <!—Koniec znacznika z pojemnikiem na koło -->
Pozmieniaj coś! Po prostu otwórz utworzony plik HTML w notatniku lub np. Notepad++. Usuń linijkę z border-radius: 300px; – otwórz z powrotem plik HTML w przeglądarce. Zobacz, jakie nastąpiły zmiany. Teraz możesz popróbować z różnymi wartościami dla color, border, width, height … Na tym to właśnie polega. Każdy, kto uczył się podstaw programowania HTML-a i CSS-a, przechodził tą samą drogą.
Jak widać, nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Cały szablon strony to po prostu kilkanaście lub kilkadziesiąt razy więcej kodu, ale gdy już dowiesz się ,na czym to wszystko polega – kod sam będzie wypływał spod Twoich rąk! W parę godzin będziesz potrafił/potrafiła utworzyć projekt, na którym będzie już widać cały zarys strony.
Nauka HTML i CSS od podstaw z mentorem
Znane słowa Konfucjusza brzmią:
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Tworzymy dla Was wakacyjne kursy programowania, abyście mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. Każdy z kursantów ma na kursie do dyspozycji mentora, który zawsze służy pomocą.
Masz kłopot z wykorzystaniem nowej wiedzy? Nie ma problemu! Zapytaj mentora, jak poradzić sobie z nurtującym Cię wyzwaniem. Mentor jest szybszy niż Google i zrozumie Cię lepiej! Materiał nauczania jest jeden, ale podejście do każdego z Was jest indywidualne, więc nie musisz się martwić, że nie nadążysz z materiałem. To jest właśnie wyższość nauki razem z kimś, kto może Cię poprowadzić, nad szukaniem wszystkich informacji na własną rękę. Po co tracić czas na błędy? Ucz się na dawnych błędach mentora (chyba że mentor też kiedyś korzystał z kursów ;p
Perspektywy rozwoju
Pisać o perspektywach rozwoju w branży tworzenia stron internetowych, to jak pisać o tym, że ostatnio mamy bardzo upalne dni, a 2+2 to 4. Jest to oczywiste, że każdy, kto nauczy się podstaw HTML i CSS, będzie mógł je wykorzystać z pożytkiem dla siebie i innych. Zauważyliście, jak dużo software house’ów powstaje z dnia na dzień? Jak dużo nowych agencji interaktywnych jest na rynku? Nie bez powodu jest tak dużo ofert pracy dla webmasterów i frontendowców. Jest tylko jedna kwestia warta dostrzeżenia – pracę i najlepsze zarobki będą mieli ci, którzy są najlepsi w swoim fachu. Jako freelancer, sam spotykam się z sytuacjami, gdy ktoś korzystał wcześniej z usług jednego lub dwóch webmasterów, ale jakość ich stron internetowych pozostawiała wiele do życzenia. Zamiast myśleć o konkurencji, myślmy o nauce i ciągłym rozwoju.
Podstawy HTML i CSS – jak zdobyć doświadczenie?
HTML i CSS to niezbędne podstawy w tworzeniu stron internetowych. Po kursie będziesz potrafił/potrafiła stworzyć cały wygląd strony, wliczając w to menu i przejścia do innych podstron.
Ciekawostką jest, że gdy Internet jeszcze raczkował, najwięcej było stron statycznych, które zostały stworzone tylko i wyłącznie w HTML i CSS.
Jeżeli będziesz dobry w swoim fachu, to już wystarczy, aby świadczyć takie usługi innym, a jeżeli będziesz chciał/a czegoś więcej – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczyć się jeszcze np. języka JavaScript czy PHP i tworzyć dynamiczne, interaktywne strony internetowe, reagujące na to, w co klika użytkownik.
Pomyśl o tym – czy lepiej zainwestować w siebie, a później zbierać profity, czy leżeć do góry brzuchem? Czekamy na Twoją decyzję i życzymy dobrze spędzonych wakacji!