„Projekt: Rodzina” – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Autor:
Zespół Future Collars
Goście debaty rozmawiali o tym, że rodzina nie powinna kolidować z rozwojem zawodowym i osobistym. Sprawiedliwy podział obowiązków i wzajemne wsparcie partnerów to także większe satysfakcja z kariery.
Projekt: Rodzina

„Projekt: Rodzina” to wyjątkowa rozmowa o wyzwaniach, przed jakimi stają kobiety i mężczyźni, łącząc wiele ról zawodowych, prywatnych i społecznych. Czy istnieje taki model rodziny, który zakłada sprawiedliwy podział ról, zapewnia możliwość rozwoju zawodowego partnerom i pozostawia przestrzeń na bycie razem? Czy kobieta i mężczyzna na równi mogą rozwijać karierę i jednocześnie spełniać się jako małżonkowie i rodzice?  

Do rozmowy na ten ważny temat zaproszenie przyjęli:

 

Rozmowę poprowadził Paweł Oksanowicz, dziennikarz związany z MUZO.FM (Grupa POLSAT), redaktor portalu nno.pl. Prowadzi grupę tematyczną CSR w Izbie Gospodarki Elektronicznej. 

 

Według raportu „Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji” aż 40% kobiet czuje się przeciążonych pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami, 18% kobiet boleśnie odczuło izolację społeczną, prawie połowa pracujących kobiet doświadczyła zmiany warunków pracy, a ponad ⅓  z ich obniżono czasowo lub stale wynagrodzenie. Ponadto 60% pracujących matek doświadczyło trudności z pogodzeniem ról. Z pewnością kobiety doświadczają i będą doświadczać konsekwencji tego, co wydarzyło się w czasie pandemii koronawirusa i w tzw. postkoronie. 

 

Konsekwencje pandemii

Zdaniem Zofii Dzik nie tylko kobiety doświadczyły zmiany stylu pracy i życia. Pandemia uwypukliła to, co obserwowaliśmy już od jakiegoś czasu: życie w dużym tempie i to, że praca za nami podąża. Od 11 lat patrzę na człowieka bardzo wielowymiarowo we wszystkich przestrzeniach życia człowieka. Badania Humanites (Raport Bariery i Trendy 2021) pokazują, że blisko 80% wskazuje na ogromne trudności w łączeniu  życia zawodowego i prywatnego — powiedziała i dodała, że ten problem istniał już przed pandemią. Mamy jedno życie w wielu rolach i może dzięki pandemii ten temat został wreszcie dostrzeżony przez pracodawców na większą skalę, podobnie jak temat zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Pandemia jeszcze bardziej podniosła znaczenie umiejętności cyfrowych, jak podkreślił Filip Wadowski. Kobiety na rynku pracy muszą się odnaleźć i NESsT jako impact investor już przed koronawirusem współpracował z takimi organizacjami jak Future Collars, które mogłyby zapewnić programy szkoleniowe dla kobiet przygotowujące je do pracy w przyszłości (albo teraźniejszości).

 

Projekt: Rodzina

Paweł Oksanowicz i Filip Wadowski

 

 

Agnieszka Wolska przyznała, że wychowanie dzieci i łączenie ról zawodowych jest trudne. Moje doświadczenie pracy z kobietami jest takie, że zawsze dają radę, jednak pozostaje pytanie o koszt, jaki za to ponoszą. Wsparcie partnerów i partnerek jest kluczowe, aby kobiety sobie poradziły

Credit Suisse jest pracodawcą wspierającym pracowników-rodziców. Jak powiedziała Izabela Ziółkowska-Woźniak, to wsparcie ma różne wymiary i formy — są to programy pozwalające wrócić do pracy po urlopach rodzicielskich, rozwijać swoją karierę. Ja mam 2 dzieci i dzielimy się w domu równo obowiązkami. W czasie pandemii było to widoczne i nie zmieni się. Trzeba otwarcie rozmawiać i planować to, co chcemy zrobić.

Partnerstwo w rodzinie i przestrzeń dla kariery 

Zofia Dzik jest mamą 3 dzieci i żoną od 25 lat, zawodowo jest inwestorem i jedną z pionierek rynku FinTech w Polsce. Dzieli się więc swoim doświadczeniem, podkreślając, że warto zacząć od siebie i uświadomić sobie, jaką wartością jest rodzina w hierarchii naszych wartości. Jeśli coś jest dla Ciebie NAPRAWDĘ ważne, to mimo wszystko znajdujesz na to czas, nawet jeśli pędzisz i teoretycznie go nie masz — powiedziała.

Kobiety ze wszystkim dają radę, ale czy muszą ze wszystkim dawać sobie radę same? Mają tendencję do perfekcjonizmu i nie proszą o pomoc, więc mężczyźni czują się niejednokrotnie odrzuceni czy wyrzuceni z roli ojca, partnera. Każdy, z kim zbudujemy dialog, jest właściwym partnerem, który przejmie część obowiązków. Mam wrażenie, że często więcej czasu poświęcamy na planowanie uroczystości swojego ślubu niż swojego życia — stwierdziła prezeska Instytutu Humanites. 

Doświadczenie podwójnego ojcostwa pozwala mi być pod wrażeniem rodziców z większą gromadką dzieci — Filip Wadowski uważa, że nie chodzi tylko o to, by dzielić obowiązki na pół. To kwestia współodpowiedzialności, bo najtrudniej jest w zarządzaniu w obszarach, za które jesteśmy jedynymi odpowiedzialnymi i jest ich zbyt wiele (lekarze, szkoła, zakupy, itd.) Partnerstwo to współodpowiedzialność za każdy obszar. 

Nie ma jednoznacznej recepty na  podział obowiązków i model funkcjonowania. Zdaniem Izabel Ziółkowskiej-Woźniak wszystko trzeba uzgodnić, bo to zależy od naszych celów i potrzeb. Omówić więc warto wszystko, co ważne jest z perspektywy jednostki, rodziny, ale też wykształcenia, rozwoju zawodowego, a nawet czasu tylko dla siebiepodkreśliła Izabela.

 

Przeczytaj poradnik, jak zmienić swoje zawodowe życie na lepsze 

 

Podobnie uważa Agnieszka Wolska — nie ma jednego sposobu na udaną rodzinę, partnerstwo czy związek. Wzorujemy się na tym, co znamy, na rodzicach, przekazach społecznych. Dlatego też sfera edukacji jest tą dziedziną, która powinna wzmacniać bardziej egalitarny sposób wychowania dzieci i młodzieży, aby także wzorce odmienne od standardowych były im prezentowane

Z praktyki rodzinnej Agnieszka poleca metodę prób i błędów, sprawdzanie, co działa, a co nie działa. My mamy spotkania rodzinne, które może zwołać każdy z nas, nawet dzieci, to one podnoszą rękę, gdy coś nie działa i wtedy musimy usiąść oraz porozmawiać. Głos dziecka jest ważny i słyszany, tworzy się platforma dialogu, a my poznajemy nową perspektywę

 

Projekt: Rodzina

Izabela Ziółkowska-Woźniak i Agnieszka Wolska w połączeniu online oraz goście w studiu: Paweł Oksanowicz, Zofia Dzik i Filip Wadowski

 

Projekt Rodzina to ciężka praca — mówił Filip Wadowski — i jest tym bardziej ciężka dla kobiety, której mężczyzna jest zaangażowany bardziej w pracę zawodową. Przyznał, że wielkim odkryciem było to, o jak wielu rzeczach partnerka informuje go, o ilości różnych obowiązków, perspektywie dzieci i partnerki. 

Zmiana zaczyna się od kryzysu

Zofia Dzik podzieliła się swoimi życiowymi lekcjami. Pierwsza z nich to docenienie kryzysów w związku, bo one dają przestrzeń do otwartej rozmowy. Mamy tendencję do tego, że zajmujemy się wieloma rzeczami jednocześnie, a w życiu prywatnym brakuje już na to siły, bierzemy na przeczekanie, odkładamy na potem.  Po drugie rytuały mają znacznie. Jeśli nie stworzymy przestrzeni do wspólnego bycia, zaczynamy w domu funkcjonować tak, że synchronizujemy różne egoizmy — każdy w swoim pokoju ogląda na Netflixie coś innego. Dajmy sobie przestrzeń na to, żeby być, być razem, nie obok siebie. 

Trzecia rada dotyczy rozwoju — cenimy zdobywanie nowych kompetencji zawodowych, ale tak samo uczmy się tego, jak być żoną, matką, ojcem. To nie są umiejętności wrodzone. W czasie pandemii zblendował się czas pracy i domu, ale na szczęście mamy inną gotowość pracodawców na wspieranie nas, na pracę zdalną, możliwości. 

 

Zrób test i sprawdź, który zawód jest dla Ciebie

 

Agnieszka Wolska wspomniała o tym, że należy kobietom dać możliwość, by dzieliły się swoimi sprawami pozazawodowymi. Jeśli tylko jest przestrzeń na dyskusję o priorytetach życiowych, nie tylko zawodowych, a pracownicy mogą powiedzieć, że nie będą uczestniczyć w spotkaniu po 17.00 lub muszą wziąć dzień wolny bez obaw, buduje to lojalność i zaufanie między pracownikiem a pracodawcą.

Izabela Ziółkowska-Woźniak mówiła o tym, że w Credit Suisse widać, że covid uwypuklił wpływ życia prywatnego na pracę. Podczas lockdownów pracownicy musieli poświęcać więcej czasu nauce zdalnej swoich dzieci, więc menadżerowie podchodzili do nich z większą empatią. Tymczasem kobiety powinny nauczyć się, że mężczyzna jest tak samo odpowiedzialny za rodzinę, za dzieci. Zdaniem Filipa Wadowskiego trzeba ich po prostu włączyć do tego obszaru.   

 

Projekt: Rodzina

Studio Dnia Kariery Kobiety w IT

 

Ileś lat temu, kiedy poruszałam temat rodziny w biznesie, uznawano go za temat „nienowoczesny”, niepasujący do wizji innowacyjnego biznesu. Słyszałam, że mieszam pojęcia, że nawet być może dewaluuję swoją biznesową karierę, dając nazwisko takim tematom. Ja uważam, że rodzina jest częścią całego szerszego ekosytemu społecznego. Nie bez powodu w Instytucie Humanites działamy od dekady w oparciu o autorski Model Wioski Rozwoju Ekosystemu Społecznego, który staje się także coraz częściej bazą dla firm i regionów w budowie ich strategii zrównoważonego rozwoju. 

Bez wsparcia pracodawców rodzina sobie nie poradzi. Bez dobrze funkcjonujących rodzin, w mojej ocenie, pracodawcy będą mieli dużo większe wyzwanie ze zdrowiem fizycznym i psychicznym ludzi, ich motywacją do życia i pracy. Od ponad 10 lat dajemy temu przestrzeń w Humanites, uruchamiając w oparciu o ww. Model systemowe projekty, np. akcję Dwie Godziny dla Rodziny/dla Człowieka, do której dołączyli pracodawcy już z 18 krajów lub konkurs Firma Przyjazna Rodzinie/Firma Przyjazna Człowiekowi (Family&Human Humanites Wellbeing Award). Realizujemy m.in. z IESE Business School i Pracuj.pl  badania w zakresie Odpowiedzialności Rodzinnej Biznesu. Pokazujemy, że szczęśliwy człowiek jest zmotywowany w pracy, ale też jest lepszym rodzicem czy członkiem społeczności. Mamy zwyczajnie jedno życie w wielu rolach — podsumowała rozmowę Zofia Dzik.

 

Zobacz nagranie:

 

***

Dzień Kariery Kobiety w IT to wyjątkowa konferencja online dla kobiet, które interesują się branżą IT lub już w niej pracują i chcą świadomie kierować swoją karierą zawodową. W ramach wydarzenia odbyły się prelekcje, debaty, warsztaty i sesje speed mentoringowe umożliwiające uczestniczkom lepsze poznanie perspektyw rozwojowych, jakie oferuje branża IT. Była to również okazja do zdobycia nowych umiejętności, odnalezienia motywacji do działania i nabrania odwagi do obejmowania coraz wyższych stanowisk. Organizatorem jest Future Collars, nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online.

Więcej informacji na stronie: https://futurecollars.com/dzien-kariery

 

 

 

Przeczytaj jeszcze więcej
scrum master vs. product owner

Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

Aleksandra Rabenda (Wirtualna Polska) i Dominika Zeliasz (Nike Polska) wzięły udział w speed mentoringu w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT, wprowadziły uczestniczki i uczestników konferencji do świata Scruma i przedstawiły role Product Ownera oraz Scrum Mastera. Wyjaśniły, na czym polega różnica między ich obowiązkami i zdementowały popularne mity na ten temat.  Jesteś strategiem czy taktykiem? Przeczytaj podsumowanie sesji z udziałem ekspertek i sprawdź, w jakiej roli Ty możesz się odnaleźć.  Strateg czy taktyk? Poznaj, kim są Product Owner i Scrum Master

PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Cześć, to znowu ja – Majka! 😊 Majka-Testerka, a w sumie teraz Testerka-Saperka. Przychodzę do Ciebie z kolejnym postem, który ma stanowić swoistą receptę i pakiet wskazówek, a od Ciebie zależy czy na sukces. Mój wcześniejszy wpis, w którym poruszam temat formy nauki znajdziesz tutaj.  Post ten nazwałam „Pakiet Startowy”, gdyż chce wypunktować Ci najważniejsze elementy przebranżowienia.  Na początek kilka słów o mnie, gdybyśmy jeszcze się nie znali.  W styczniu w roku 2021r. zadecydowałam, że w moim życiu nastąpi PAKIET STARTOWY, czyli prawie gotowa recepta na sukces. 6 kroków do skutecznego przebranżowienia.

Aleksandra Więcka

Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Miniporadnik „Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?” powstał na podstawie warsztatu, jaki przeprowadziła Aleksandra Więcka w ramach 3. edycji Dnia Kariery Kobiety w IT. Dlaczego mówienie o zmianie zawodowej ma takie znaczenie?  Zmieniłaś/eś branżę, zaczynasz od początku swoją karierę w zupełnie innym zawodzie? Masz kilka lat doświadczenia, a mimo to startujesz na stanowisko juniora lub mida? Nie wiesz, jak o tym opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy, współpracownikom, znajomym?  Pomyśl o sobie jak Każda opowieść jest o zmianie. Jak opowiadać o zawodowych wyzwaniach?

Wyzwania IT - debata DKKwIT

Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Czy sektor finansowy i e-commerce różnią się od siebie w kontekście wyzwań technologicznych? Jak współcześnie funkcjonują zespoły IT w dużych organizacjach? Jakich specjalistów potrzebuje rynek? Debatę Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? poprowadziła Klaudia Grabarczyk (rekruterka i mentorka zmiany, Change IT), a w rozmowie udział wzięły: Natalia Mikłuszka, Head of Platform Projects w Empik Group Agnieszka Gramatyka, IT Tribe Leader w BNP Paribas Bank Jakie są wyzwania branży IT w różnych sektorach? Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Panel dyskusyjny Ekspertka czy manager?

Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Dzień Kariery Kobiety w IT ma na celu przybliżanie obszaru technologicznego we wszystkich możliwych aspektach i z wielu perspektyw. Prezentujemy zarówno głosy tych, którzy weszli do branży niedawno, jak i chcemy czerpać z doświadczenia ekspertów, którzy współtworzą branżę od lat. Do panelu dyskusyjnego Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? zaprosiliśmy:   Elżbietę Kowalczyk — Manager (Chapter Lead ) in Digital Strategy & Architecture Area w Commerzbank AG Elizę Staniszkis — Dyrektor Departamentu Ekspertka czy manager — jaką ścieżkę wybrać i wygrać? – relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT

Future Collars partnerem szkoleniowym Amazon Web Services

Jak wynika z raportu EY Polska „Transformacja cyfrowa firm 2020”, aż 64% polskich firm w ramach transformacji cyfrowej wdrożyło rozwiązania chmurowe. Najczęstszym powodem przeniesienia zasób firmy do chmury, była poprawa komunikacji i współpracy (54%). Kierowano się również obniżeniem kosztów (34%), zwiększeniem elastyczności i wygody prowadzenia firmy (31%) oraz zwiększeniem bezpieczeństwa danych (29%). Wśród przedstawionych przez Komisję Europejską cyfrowych celach dla Europy, do 2030 r. Future Collars partnerem szkoleniowym Amazon Web Services