Ponadto co roku przeprowadzali około 15–20 wywiadów z przedstawicielami kadry menedżerskiej najwyższego szczebla z wybranych firm, by pogłębić tematy, które zostały poruszone w ankietach.
W końcu, co nie mniej istotne, korzystali z literatury przedmiotu, ale też doświadczenia konsultantów Deloitte.
Co się okazało prawdziwym sekretem udanej transformacji cyfrowej? Skuteczne zarządzanie ludźmi, które obejmowało również ich rozwój (w tym reskilling i upskilling). Mimo że zmiana jest niemal namacalna zarządy zaniedbują tę palącą kwestię, ponieważ jak sądzą autorzy imponującego badania nie rozumieją technologii, skupiają się na celach krótkoterminowych. Przeszkadza im również konieczność balansowania pomiędzy zbyt wieloma priorytetami naraz. Trudno bowiem dbać o realizację bieżących celów i przygotowywać się na cyfrową przyszłość jednocześnie. Mimo tych trudów warto wykonać ten wysiłek, jeśli chce się zapewnić firmie jasną przyszłość.
Czy tego chcemy czy nie technologia wypełni miejsca pracy, a mówiąc bardziej precyzyjnie – zastąpi ludzi wykonujących te prace. Już kilka lat temu prezes Deutsche Bank prognozował, że połowa spośród 97 tysięcy pracowników tego banku może zostać zastąpiona przez roboty. Jedno z badań ujawniło, że 39% stanowisk w branży prawnej może zostać zautomatyzowanych w ciągu następnych 10 lat. Z innych badań wynika, że księgowi mają 95% szans utraty pracy w przyszłości ze względu na automatyzację pracy. A pracowników z branży wytwórczej lub produkcyjnej przyszłość ta może dopaść jeszcze szybciej. Słyszeliśmy już nawet o „zrobotyzowanych murarzach”. Łatwo znaleźć raporty, które przewidują utratę wielu milionów stanowisk w najbliższych latach. Być może te mroczne wizja jutra zniechęcają liderów korporacyjnych, skłaniając ich do katastrofalnego błędu lekceważenia tego, jak wpłynie ona na ludzi. Aby pracodawcy nie zostali na lodzie, powinni inwestować w rozwój umiejętności jutra pracowników. Tak, by byli gotowi do pełnienia nowych funkcji, kiedy w pełni nastaną czasy nowej technologii.
Paweł Kubisiak, redaktor naczelny „MIT Sloan Management Review Polska”
***
Artykuł jest częścią raportu nt. reskillingu pracowników „Wielki reset umiejętności” autorstwa Future Collars i ICAN Institute.
Publikacja jest kompleksowym ujęciem zagadnień dotyczących wypełnienia luki kompetencyjnej firm, a także podsumowaniem dyskusji wokół kluczowych dla Polski wyzwań związanych z brakiem specjalistów IT na polskim rynku pracy.
Raport skierowany jest nie tylko dla kadry zarządzającej czy działów HR, ale dla każdego, komu zależy na rozwoju zawodowym i osobistym oraz zagwarantowaniu stabilnej pozycji na rynku pracy przyszłości.
Pełny raport, w wersji polskiej i angielskiej możesz pobrać tu https://reskilling.pl/raporty/
***
FUTURE COLLARS to szkoła programowania i kompetencji cyfrowych. Innowacyjna metoda nauczania Future Collars skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, które chcą zmienić swoją ścieżkę kariery i wejść do świata IT, jak i do firm, poszukujących efektywnych i skutecznych programów rozwojowych do reskillingu oraz upskillingu swoich pracowników.
Oferta Future Collars jest nieustannie poszerzana i dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku pracy i branży IT. Obecnie składa się na nią 14 KURSÓW obejmujących różne języki programowania, UX design, zarządzanie projektami czy Business Intelligence.