#WomanUpdate: przyszłość nowych technologii należy do kobiet!

Autor:
Zespół Future Collars

W covidowej rzeczywistości żyjemy dopiero od kilku miesięcy, ale już widać jej pierwsze negatywne skutki. Jednym z nich jest coraz trudniejsza sytuacja kobiet na rynku pracy. Ograniczone kompetencje cyfrowe, zatrudnienie w sektorach najbardziej narażonych na post-pandemiczny kryzys (turystyka, hotelarstwo, gastronomia, usługi, handel, ubezpieczenia i bankowość) oraz konieczność opieki nad dziećmi i osobami starszymi w sytuacji, gdy państwo ogranicza działalność placówek opiekuńczych sprawiają, że to właśnie aktywnym zawodowo kobietom będzie najtrudniej w nadchodzących czasach. Z myślą o nich, we współpracy z NESsT, stworzyliśmy kampanię społeczną #WomanUpdate, która startuje właśnie dziś.

 

Najnowsze badania pokazują, że w Polsce negatywne skutki koronawirusa – zwolnienia i cięcia wynagrodzeń – dotkną przede wszystkim kobiety. Z blisko 7,3 milionów pań aktywnych zawodowo, aż 3 miliony są zagrożone bezrobociem lub innymi niekorzystnymi zmianami na rynku – to dane z raportu przygotowanego przez DELab-Instytut Badawczy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka INGOS. Dlaczego? Bo nadchodzący kryzys uderza przede wszystkim w mocno sfeminizowane sektory gospodarki. A to oznacza, że sytuacja kobiet na rynku pracy będzie się pogarszać.

Jednocześnie w ostatnich miesiącach obserwujemy dobrą sytuację w branżach technologicznych. W warunkach pandemii mająca miejsce już od jakiegoś czasu transformacja cyfrowa przyspieszyła – nasze życie i praca przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości, a popyt na produkty i usługi w sieci wzrósł wielokrotnie. To z kolei przekłada się na duże zapotrzebowanie na pracowników z wysoko rozwiniętymi kompetencjami cyfrowymi.

Z punktu widzenia polskich kobiet ta wiadomość jest dobra i zła jednocześnie. Dobra, bo sektorze nowych technologii cały czas brakuje 50 tys. specjalistów, co oznacza wysoki popyt na ręce (a w zasadzie głowy) do pracy jeszcze przez długi czas. Zła, bo obecnie w branżach mocno związanych z nowymi technologiami pracuje jedynie 15 proc. kobiet. Dodatkowo, ograniczona reprezentacja płci pięknej w zdigitalizowanych sektorach przekłada się na wiele krzywdzących i seksistowskich stwierdzeń: “kobiet w IT jest mało, bo się nie nadają / bo technologia jest dla nich za trudna / bo są mniej inteligentne od mężczyzn / bo ich miejsce jest w domu z dziećmi” – to tylko kilka najczęściej powtarzanych opinii.

 

Jak żyć w sytuacji ciągłej zmiany?

Podobno to Benjamin Franklin powiedział, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Słynny amerykański myśliciel i polityk nie wspomniał o trzecim towarzyszącym nam przez całe życie elemencie, czyli zmianie. A to właśnie zmiana – rozumiana jako ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności – jest kluczem do bezpiecznej przyszłości.

Sytuacja na rynku pracy zmienia się na tyle dynamicznie, że osoby aktywne zawodowo nie mogą ograniczać się do wiedzy, którą kiedyś zdobyły – w myśl zasady lifelong learning uczyć trzeba się całe życie. To jedyny sposób na to, aby być na bieżąco i odpowiadać na wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój technologiczny i związane z nim kompetencje, jakich coraz częściej szukają pracodawcy.

Zmiany wymaga też podejście do obecności kobiet w branży IT czy też w szeroko rozumianym sektorze cyfrowym. Wbrew powszechnym i krzywdzącym stereotypom mówiącym, że technologie nie są dla kobiet (patrz wyżej), ich obecność może tej dziedzinie gospodarki wyjść na dobre – kobiety nie tylko nie ustępują mężczyznom, jeśli chodzi o inteligencję i kompetencje twarde, ale wnoszą też jakże cenne umiejętności miękkie, które usprawniają współpracę. Tak, tak, liczy się też inteligencja emocjonalna, empatia i intuicja, dzięki którym kobiety potrafią dostrzegać istotne niuanse niewidoczne dla wielu męskich par oczu.

 

Kobiety do nowych technologii!

Z myślą o tych wszystkich kobietach, które chcą lub muszą coś zmienić w swoim życiu, we współpracy z NESsT i w ramach programu NESsT Empowers, stworzyliśmy #WomanUpdate. To kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest zachęcenie kobiet do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych cyfrowych umiejętności. Chcemy przekonać Polki, że każda z nich, bez względu na doświadczenie, wiek czy miejsce zamieszkania, ma szansę opuścić swoje dotychczasowe ramy i zdobyć kompetencje przyszłości, będące gwarantem zawodowego spełnienia, finansowej niezależności i poczucia bezpieczeństwa.

Na stronie #WomanUpdate nie tylko wyjaśniamy, dlaczego kobiety powinny zaktualizować swój obraz, ale też dajemy im do tego narzędzia. Jest bezpłatny poradnik dla kobiet przyszłości, dostęp do darmowych lekcji z kompetencji cyfrowych (programowanie, social media czy digital), liczne materiały edukacyjne, wywiady z kobietami, które przebranżowienie mają już za sobą, a także rozmowy z kobietami liderkami świata IT. Organizatorzy przeprowadzą też konkurs, w którym będzie można wygrać testy osobowościowe i konsultacje z doradcami kariery.

 

Dlaczego warto zaktualizować swój obraz z #WomanUpdate?

Dlaczego warto zaktualizować swój obraz, zdobyć nowe kompetencje i stać się częścią #WomanUpdate? Odpowiedzi udziela współzałożycielka i wiceprezes Future Collars, a także jedna z inicjatorek kampanii, Joanna Pruszyńska-Witkowska: – Kobiety mają wysoko rozwinięte kompetencje emocjonalne, które pozwalają im w fenomenalny sposób radzić sobie ze zmianami i niepewnością, ułatwiają pracę w grupie i przejmowanie odpowiedzialności. Tak samo jak i poznawcze, w tym m.in.: krytyczne myślenie, rozwiązywanie złożonych problemów czy kreatywność. Do pełnego zestawu kompetencji przyszłości brakuje kobietom zatem wyłącznie tych cyfrowych, do których zdobywania chcemy je zachęcić za sprawą naszej kampanii – mówi.

A Beata Jarosz, druga inicjatorka kampanii oraz współzałożycielka i prezeska Future Collars, dodaje: – Wiedza oparta na twardych danych i czujna obserwacja rzeczywistości, która w sposób nieprawdopodobny zmienia się na naszych oczach daje nam pewność, że kampania #WomanUpdate i wszystko co za nią idzie, są kobietom bardzo potrzebne. Mam na myśli zarówno solidną bazę praktycznej wiedzy, jak i rekomendacje co do systemowych rozwiązań przy współpracy rządu i biznesu na rzecz tworzenia otwartego systemu edukacyjnego, służącego rozwojowi kompetencji zawodowych kobiet. Ważne, żebyśmy wszyscy pamiętali, że przeciwieństwem sukcesu nie jest porażka, a brak działania. A jedyne co powinno nam towarzyszyć to niezachwiana wiara w to, że przyszłość jest w naszych rękach.

Kampanię #WomanUpdate wspierają liczne firmy z branży technologicznej. Swojego patronatu udzieliło też Ministerstwo Rozwoju.

Przeczytaj jeszcze więcej
CTO/CIO: mój rozwój

“CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Do debaty “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” zaprosiliśmy gości, którzy opowiedzieli o swojej drodze na najwyższe stanowiska w IT — oni osiągnęli sukces i dzielą się swoimi obserwacjami, co widzieli po drodze, co spowodowało, że dotarli na szczyt i czemu innym się to nie udaje. Rozmowę poprowadziła dr Aleksandra Suchorzewska, wybitna ekspertka, Dyrektor Zarządzająca, Technology Strategy & Advisory Lead w Accenture, a jej gośćmi byli:   Joanna Obstój – Dyrektorka Działu “CTO/CIO: mój rozwój — perspektywa CTO/CIO kobiet i CTO/CIO mężczyzn” – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

I did it - debata DKKwIT

“I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

Dorota, Izabela i Maja mogą powiedzieć z dumą: I DID IT! Zrobiły to — porzuciły dotychczasowe zawody, by wejść do IT. Wyszły ze strefy komfortu i zaczęły od nowa, ale już teraz wiedzą, że to była doskonała decyzja. Absolwentki bootcampów Future Collars odważnie patrzą w zawodową przyszłość, gotowe na nieustanną naukę i rozwój.  Panel dyskusyjny “I did it!” wśród uczestniczek i uczestników Dnia kariery kobiety w IT  cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Nic dziwnego, “I did it!” – historie kobiet, które zmieniły branżę na IT. Relacja z debaty w ramach Dnia Kariery Kobiety w IT 2021

40 dyskusji, warsztatów i sesji speed mentoringowych oraz ogromna dawka wiedzy o branży IT – tak przebiegła 3. edycja Dnia Kariery Kobiety w IT

Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Jak kierować swoim rozwojem, żeby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości? Jak kształtować swoją karierę? W jakim kierunku się kształcić lub dokształcać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na rynku pracy w perspektywie najbliższych lat? W ramach 3. edycji Dnia kariery kobiety w IT rozmawialiśmy o kompetencjach przyszłości, nie tylko w obszarze STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), o rozwoju kobiet i mężczyzn i o tym, jak się uczyć technologii, by stać się częścią gospodarki cyfrowej. Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć? – relacja z debaty w ramach Dnia kariery kobiety w IT 2021

Historia Mai, która zaryzykowała i znalazła satysfakcję w branży IT

Podczas krótkiej rozmowy Maja opowiedziała o swoim przebranżowieniu i jego powodach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars pomogło jej w zmianie życia zawodowego. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi świata IT.   Zobacz nagranie:

Historia Doroty, która od zawsze interesuje się technologią i postawiła na rozwój swoich kompetencji

Podczas rozmowy Dorota opowiedziała o swoich zainteresowaniach, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o roli Future Collars w jej życiu zawodowym. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT. Zobacz nagranie:

Absolwenci: Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Historia Izy, która znalazła pracę przed zakończeniem kursu

Podczas krótkiego wywiadu Izabela opowiedziała o historii swojego przebranżowienia, największych wyzwaniach podczas kursu oraz o tym, jak Future Collars przyczyniło się do znalezienia przez nią pracy. Podzieliła się także radami dla naszych przyszłych i obecnych kursantów oraz swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy w IT.   Zobacz nagranie: