O Gutenbergu jest głośno od kilkunastu miesięcy. To nowy system edycji postów w WordPressie, którego wprowadzenie wywołało tyle samo zachwytów, co rozczarowań.
WordPress Gutenberg zdecydowanie różni się od klasycznego systemu tworzenia stron i postów w WordPressie. Na czym polegają te różnice i czy warto zainstalować Gutenberga już teraz, czy lepiej poczekać na jego rozwinięte wersje?
Edytor postów i stron w WordPressie – jak to wyglądało?
Do tej pory tworzenie postów przypominało pisanie tekstu w przeciętnym edytorze tekstowym, wzbogacone o kilka możliwości. Na ekranie wyświetlało się białe pole, na którym można było tworzyć treść. Chcąc zmienić wygląd tekstu, używało się przycisków u góry ekranu – pogrubienia, pochylenia i innych. Bardziej zaawansowani użytkownicy WordPressa mogli przejść do zakładki, pozwalającej edytować treść zmieniając kod HTML. Do wielu specyficznych potrzeb konieczna była znajomość tego języka lub specjalnych wtyczek.
Początki Gutenberga
Twórcy WordPressa na początku 2017 roku zapowiedzieli szereg zmian w oprogramowaniu. Jednym z obiecanych była poprawa edytora treści. W lutym 2017 roku zaczęły się pojawiać pierwsze wzmianki dotyczące zupełnie nowego edytora treści, jakim jest Gutenberg. W tym roku możemy już śmiało testować Gutenberga i jego możliwości. Czy jednak warto?
WordPress Gutenberg i jego bloki
Kluczową zmianą w porównaniu z klasycznym edytorem tekstu jest zamknięcie treści w bloki. W edytorze Gutenberga zamiast pisania tekstu ciągiem i rozbijania go na fragmenty za pomocą edytowania, po prostu dodajemy kolejne bloki z treścią. Bloki są różnego typu: mogą zawierać tekst, nagłówek, zdjęcie i inne elementy. Wśród możliwości znajduje się praktycznie wszystko, czego używa przeciętny twórca stron www, dlatego można przyjąć, że WordPress Gutenberg znacząco ułatwia i porządkuje pracę nad postem. Co więcej, poszczególne bloki z łatwością można przenosić w górę i w dół, tak, by zobaczyć, gdzie prezentują się najlepiej. Bez uporczywego klikania kopiuj-wklej, a za pomocą małych strzałeczek!
Jak wygląda Gutenberg?
Blokowy system układania treści to nie jedyna różnica pomiędzy Gutenbergiem a klasycznym edytorem treści. Zmienił się cały wygląd. Czy jest on bardziej intuicyjny? To już trzeba ocenić samemu. Jedno jest pewne: zaczynając pracę z Gutenbergiem lepiej być pozytywnie nastawionym do nauki nowego narzędzia. Wiele elementów znanych z poprzedniego edytora jest przeniesionych i poukrywanych, jak choćby przejście do edytora kodu, które kiedyś było widoczne, a teraz skrywa się w rozwijanym menu.
Dla kogo jest WordPress Gutenberg?
Edytor treści WordPress Gutenberg ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Blokowy system tworzenia treści jest bardzo dużym ułatwieniem dla osób, które chcą szybko układać post i nie mają specyficznych wymagań. Ci, którzy często zaglądają do kodu strony i modyfikują treść za pomocą HTML-a (dla osób, które chcą poznać jego podstawy zapraszamy na kurs HTML i CSS z FutureCollars), mogą uznać Gutenberga za mniej wygodny edytor. Konieczne jest nauczenie się specyficznych klas, a i tak to nie rozwiązuje problemu stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań w kodzie.
Gutenberg – tak czy nie?
Każdy twórca stron www w WordPressie ma swoje potrzeby i oczekiwania. WordPress Gutenberg jest zdecydowanie ciekawym i nowatorskim podejściem do edycji treści. Usprawnia pracę, choć potrafi ją znacząco utrudnić, gdy chcemy uzyskać złożony układ kolumn i treści. Jego wygodę ciężko ocenić, bo jest to kwestia indywidualna. Tak też oceniają go użytkownicy WordPressa: wtyczka Gutenberg na stronie ma ocenę 2,5/5, czyli otrzymuje tyle samo pochwał, co skarg. Na pewno Gutenberg ma przyszłość – pytanie tylko w jakim kierunku twórcy wraz z kolejnymi aktualizacjami będą go rozwijać.