Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie “Ile chciałbyś zarabiać?” lub “Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?”. Gdy jesteś juniorem, czyli gdy nie masz za wiele doświadczenia zawodowego, dobrze jest wybrać firmę, w której nauczysz się jak najwięcej, a zarobki postawić na drugim miejscu.
Oczywiście, rachunki same się nie opłacą, potrzebne jest nam jakieś minimum, poniżej, którego nie chcemy zejść. Tu pojawia się czasami krępująca sytuacja, ponieważ nie do końca wiemy co odpowiedzieć by nie podać za niskich lub za wysokich widełek. Jak zatem przygotować się do rozmowy, uwzględniając zarobki w IT?
Zarobki w IT należą do jednych z najwyższych na rynku pracy, jednak trzeba brać pod uwagę doświadczenie w branży. Dlatego przed każdą rozmową rekrutacyjną warto się przygotować na pytanie o wynagrodzenie.
1. Zobacz czy na stronie internetowej lub w ogłoszeniu jest podany przedział widełek. Jeśli tak, od razu będziesz wiedział czy są dla Ciebie akceptowalne. Jeśli nie, potrzebny jest kolejny krok, czyli...
2. Zrób research wśród znajomych, którzy pracują w podobnych firmach. Zapytaj o zarobki w IT oraz jakie według nich są rozsądne widełki. Być może to właśnie Twoi znajomi powiedzą Ci czego możesz oczekiwać oraz jaką kwotę możesz podać na rozmowie.
3. Zapytaj na forach internetowych lub grupach Facebookowych. Jest tam wiele osób, które były lub są w podobnej sytuacji i chętnie podzielą się wiedzą. Dla przykładu:
4. Przejrzyj informacje dostępne w Internecie. Do wyboru masz np.
- Oferowane zarobki w IT w Polsce w 2018 roku,
- Raport nofluffjobs,
- StackOverflow Developer Survey 2018,
- Artykuł Forbesa o zarobkach programistów w 2017 i 2018
- The Developer’s World: Poland, raport Amazing Hiring. Nie ma tu co prawda informacji o zarobkach, ale zawiera on statystyki o technologiach, wieku, płci, doświadczeniu, najbardziej popularnych uniwersytetach i miastach.
- Strony firm takie jak traffit gdzie widełki dla wszystkich stanowisk są jawne
5. Zapytaj co firma oferuje oprócz wynagrodzenia. Niektóre firmy oferują benefity, takie jak wyjazdy na międzynarodowe konferencje, prywatne ubezpieczenie, kartę MultiSport, budżet szkoleniowy, elastyczne godziny pracy, opcje na udziały, pakiet relokacyjny, sprzęt komputerowy. Warto brać pod uwagę całość oferty, na którą składają się wynagrodzenie i dodatki.
6. Zapytaj o ścieżki kariery, czyli jak potencjalnie może wyglądać twój rozwój zawodowy i finansowy oraz jakie warunki powinny zostać do tego spełnione.
Bądź otwarty na propozycje
Jeśli firma ma jawne widełki, które Ci odpowiadają, to śmiało powiedz, że Twoje oczekiwania pokrywają się z tymi w ogłoszeniu. Jeśli zaś widełek nie ma, podaj kwotę, która będzie dla Ciebie komfortowa i rozsądna dla pracodawcy. Dodaj, że jesteś otwarty na negocjacje i możliwość nauki.
Znalezienie idealnej pracy wymaga czasu
Pamiętaj, że na samym początku kariery najważniejsza dla Ciebie powinna być nauka, opieka Team Leadera/ Seniora, który pokaże ci co i jak, praca w zespole (jeśli jest międzynarodowy, to tym lepiej), oraz jak największe możliwości rozwoju. Pokaż pracodawcy co możesz zaoferować i co zyska firma jeśli do niej dołączysz. Nie polecam podejścia “co firma może mi dać”, ponieważ może być ono uznane za roszczeniowe. Jeśli oferta pracodawcy jest dużo poniżej Twoich oczekiwań i wiesz, że rzeczywiście nie jest rynkowa, podziękuj za czas i nie zrażaj się. Znalezienie firmy, która zapewni Ci rozwój oraz rynkowe wynagrodzenie to kwestia czasu.