Proces testowania oprogramowania dzieli się na automatyczny i manualny. Ten ostatni, jak sama nazwa wskazuje, oznacza ręczne „przeklikiwanie się” przez funkcjonalności programu w celu wyłapania ewentualnych błędów. Tester dba więc o jakość produktu przekazywanego klientom, a co za tym idzie, sukces wizerunkowy oraz finansowy firmy. I chociaż w niektórych przypadkach nadal lepszym rozwiązaniem są testy manualne, jednocześnie wzrasta zainteresowanie automatyzacją procesu testowania. Automatyzacja testów oprogramowania przede wszystkim pozwala na ich przyspieszenie, dlatego zazwyczaj jest wykorzystywana w przypadku dużych projektów, wymagających regularnego testowania tych samych obszarów.
Co to jest automatyzacja testów?
Najprościej wyjaśniając automatyzacja testów oprogramowania polega na przygotowywaniu testów w jednym z języków programowania lub przy użyciu narzędzi do automatyzowania. Po uruchomieniu i realizacji testu, tester automatyczny zbiera wyniki i poddaje je analizie, przygotowując raport. Tester dalej jednak musi tworzyć przypadki testowe oraz raportować „wyłapane” błędy. Jak wspomnieliśmy wyżej, testowanie automatyczne znajduje zastosowanie w testach wymagających powtarzania tych samych działań, ograniczając nakłady czasowe oraz zaangażowanie pracowników. Dzięki temu automatyzacji testerzy mogą przerzucić swoją uwagę na inne obowiązki, wymagające większego skupienia i pomysłowości.
Jakie są najważniejsze zalety automatyzacji testów?
- Eliminacja błędów ludzkich. Praca człowieka zawsze jest obarczona ryzykiem pomyłek, spowodowanych np. rozkojarzeniem, przepracowaniem itp., które można wyeliminować w przypadku automatyzacji procesu, który cechuje duża powtarzalność.
- Użyteczność w testowaniu wydajności. Przykładowo: przy badaniu przepustowości związanej np. z liczbą użytkowników zastosowanie znajdują wyłącznie testy automatyczne.
- Możliwość ponownego wykorzystania. Skrypt testu automatycznego można w gotowej formie z powodzeniem wykorzystać w przyszłości, co nie jest możliwe w przypadku testów manualnych, które trzeba zaczynać od początku.
- Koszty. Trudno jednoznacznie określić, który ze sposobów testowania oprogramowania będzie korzystniejszy pod względem finansowym – to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku testów manualnych nie ma potrzeby zastosowania drogich narzędzi, niezbędnych w czasie testowania automatycznego, ale automatyzacja z kolei ogranicza liczbę niezbędnych pracowników. Początkowo testy manualne mogą więc wydawać się tańsze, ale w dłuższej perspektywie może okazać się, że to właśnie proces automatyzacji będzie bardziej opłacalny pod względem finansowym.
Czy w takim razie testowanie automatyczne zastąpi pracę testerów manualnych? NIE! Mimo, że testy automatyczne mają wiele zalet, nie znajdą zastosowania np. w testach dotyczących kwestii wizualnych. Testy automatyczne i manualne mogą być więc realizowane oddzielnie lub w połączeniu, jako swoje uzupełnienie.
Jak nauczyć się automatyzacji testów?
Automatyzacja testów: jak zacząć pracę w tym sektorze? Możesz zdecydować się na uczestnictwo w dedykowanym szkoleniu. Kurs Tester Automatyzujący od Future Collars trwa 10 tygodni, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze narzędzia do automatyzacji i uczą się podstaw programowania w języku Java. Testerem automatyzującym może zostać zarówno tester manualny, który chce poszerzyć swoje kwalifikacje i lepiej dopasować się do rosnącej popularności automatyzacji i robotyzacji procesów lub osoba całkowicie początkująca, która jest skrupulatna i dokładna w działaniu.
Praca testera oprogramowania będzie wymagała od Ciebie:
- Podstaw testowania manualnego. W niektórych przypadkach nawet tester automatyczny będzie musiał czasami ręcznie przejść przez projektowane oprogramowanie.
- Wykształcenia. Dodatkowym atutem w procesie rekrutacji będzie ukończenie studiów wyższych na takich kierunkach, jak matematyka, statystyka, informatyka itp. lub ukończenie odpowiednich kursów.
- Znajomość, przynajmniej podstawowa, języka programowania. Najczęściej testy automatyczne przygotowuje się w PHP, JavaScript, Javie lub Pythonie.
- Znajomość narzędzi automatyzujących. Zestaw pomocnych narzędzi jest bardzo duży, ale umiejętność posługiwania się tymi najważniejszymi, to absolutna konieczność, jeżeli przygotowujesz się do pracy testera automatycznego. W pracy testera zdecydowanie może przydać Ci się znajomość takich narzędzi, jak Bugzilla, Jira, Shark, Robot Framework, Cypress czy Watir.
Wiedza teoretyczna to jedno, ale musisz nauczyć się także, jak wykorzystywać ją w praktyce. Właśnie dlatego dla budowania Twojej pozycji zawodowej kluczowe znaczenie będzie miało doświadczenie zawodowe. Po ukończonym kursie możesz zdecydować się na pracę na stanowisku juniorskim lub ukończenie płatnego stażu. W wielu przypadkach najlepsi stażyści mogą liczyć na uzyskanie stałego zatrudnienia.
Jeżeli zastanawiasz się, jak zostać testerem oprogramowania, pamiętaj, że jedną ze ścieżek zawodowej zmiany jest możliwość przekwalifikowania się w ramach firmy, w której już jesteś zatrudniony. To świetna opcja, o ile przedsiębiorstwo może potrzebować w swoich strukturach testera automatycznego. Trudności i koszty rekrutacyjne mogą sprawiać, że firma będzie bardziej skłonna wesprzeć Twoje plany zmiany zawodu niż zatrudnić kogoś z zewnątrz.
Rozważając pracę jako tester oprogramowania sprawdź również jak zostać testerem gier komputerowych oraz na jakie zarobki tester automatyczny faktycznie może dzisiaj liczyć. Wahasz się co wybrać: programowanie czy testowanie programowania? Koniecznie przeczytaj podlinkowany tekst!
PODSUMOWUJĄC: testerzy automatyczni to bardzo poszukiwani specjaliści na rynku pracy. Postępująca cyfryzacja sprawia, że rośnie popyt na usługi, które są w stanie wydajnie zautomatyzować procesy, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Pracując jako tester automatyczny masz również szansę na to, żeby w przyszłości zmienić kierunek swojego rozwoju zawodowego. Niektórzy testerzy decydują się na pracę jako programiści lub managerowie. W perspektywie jest także np. zarządzanie testami.