Programowanie w ostatnich latach stało się niebywale modne i intratne. Jak podaje raport DESI 2020 przygotowany przez Komisję Europejską, na rynku UE brakuje aż 600 tys. specjalistów IT. Chcesz rozpocząć karierę w tej branży i zastanawiasz się, od czego zacząć? Coraz więcej osób na całym świecie zadaje sobie pytania o najprostszy język programowania. Jest istotne zwłaszcza dla tych, którzy chcą się przebranżowić i zacząć dobrze zarabiać. Jaki są więc najprostsze języki programowania?
Prosty język programowania – zacznij naukę tak, aby nie zrazić się na starcie
Najprostszy język programowania dla początkującego programisty może okazać się drogą do branży IT. Powszechny pogląd mówi, że wybór pierwszego języka programowania nie jest aż tak istotny. Wszystkie są do siebie w jakimś sensie podobne, bazują na umiejętności logicznego myślenia i dostrzegania algorytmów w rzeczywistości. Jeśli nie wiesz, co dokładnie Cię interesuje w programowaniu, a chcesz tylko spróbować swoich sił, faktycznie warto zacząć naukę od języka powszechnie uchodzącego za najłatwiejszy: będzie to prawdopodobnie Python. Jednak z drugiej strony to, jaki język wybierzesz, mocno wpływa na Twoje możliwości znalezienia pracy i przebieg ścieżki zawodowej. Dlatego warto chwilę poświęcić na to, by wybrać mądrze. Oto możliwości.
Python – najprostszy język programowania?
Powszechnie to Python uchodzi za najłatwiejszy język programowania na świecie, głównie z uwagi na składnię bardzo zbliżoną do języka naturalnego. Ma szeroki zakres zastosowań: od tworzenia stron WWW, przez produkcję gier, aż po przygotowywanie wizualizacji do badań naukowych. Wszystko zależy od tego, jaki framework zdecydujesz się poznawać. Brzmi jak ideał, więc czy ma jakieś wady? Rzadko się go stosuje w aplikacjach mobilnych, a te uznaje się za przyszłość rynku IT. Nie jest też najpopularniejszym językiem do tworzenia aplikacji desktopowych (choć nie jest to niemożliwe). Ponadto składnia dość mocno różni się od tej, z której korzystają inne uznawane za najprostsze języki programowania – Java, C# czy nawet C++. Dlatego jeśli po nauce Pythona zechcesz przejść do jednego z języków wymienionych przed chwilą, możesz się zderzyć ze ścianą. Niemniej jednak, zarobki dla Developerów Pythona są wysokie i – zgodnie z raportem Michael Page mogą sięgać nawet 19 000 zł netto w Polsce i być jeszcze wyższe przy podjęciu zatrudnienia poza jej granicami. Dlatego jest to rozwojowa opcja, na którą decyduje się wiele osób.
Zapisz się na kurs Python Developer
Java lub C# – proste języki programowania, które są powszechnie stosowane
Te dwa języki często uznawane są za podobne, przede wszystkim z uwagi na zastosowania i fakt, że są zorientowane obiektowo. Java aktualnie należy do najpopularniejszych języków programowania na świecie. Gwarantuje też wysokie zarobki (Nie wiesz od czego zacząć? Zapisz się na nasz kurs Java Developer). Oba języki są na tyle stare, by w Internecie bez problemu szło znaleźć rozwiązania na problemy, z którymi się zetkniemy w trakcie nauki. Oba te języki, choć nie są najprostszymi językami programowania, gwarantują bardzo szeroki zakres zastosowań: tworzenie aplikacji desktopowych czy aplikacji mobilnych. C# umożliwia też tworzenie stron internetowych oraz jest wykorzystywany w jednym z najpopularniejszych silników do tworzenia gier komputerowych – Unity3D. Zarobki w tych obszarach mogą być wyższe niż przy pracy w Pythonie. Według raportu Michael Page sięgają nawet 20 000 zł (w przypadku senior developerów).
Zapisz się na kurs Java Developer
PHP
Dla tych, którzy są przekonani, że chcą tworzyć strony internetowe, najlepszym wyborem jest PHP. To język, który umożliwi nie tylko napisanie własnej strony WWW, ale też na przykład modyfikację motywu WordPress. Jest to prosty język programowania. Po poznaniu tego języka, możesz podjąć pracę np. jako freelancer i oferować swoje usługi w zakresie projektowania stron www. Jego podstawy, jak również kluczowe elementy języków HTML5 oraz CSS3 przyswoisz na naszym kursie.
Zapisz się na kurs WordPress!
Jaki język programowania jest najłatwiejszy?
Każdy ma swoje zdanie na ten temat, ale powszechna opinia głosi, że Python. Jednak, jak widać, w wielu przypadkach warto wybrać język trudniejszy, na przykład Javę. Szczególnie jeśli wiesz, czym chcesz się zajmować. Natomiast fascynaci stron internetowych nie muszą się długo zastanawiać. Choć Python także jest popularny w tej dziedzinie, to chyba jeszcze przez długi czas prym będzie wiódł PHP.
Nadal nie jesteś pewien, który prosty język programowania będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Jeśli się wahasz, sprawdź bezpłatnie swoje predyspozycje, korzystając z darmowego testu przygotowanego przez Future Collars. Uzyskany wynik pomoże Ci podjąć najtrafniejszą decyzję.