Zarządzanie firmą, zwłaszcza taką, która działa na szeroką skalę, niesie za sobą wiele wyzwań. Obecnie jednym z największych jest ilość danych, jakie spływają każdej godziny do systemu. Ich przeanalizowanie jest koniecznością, ponieważ pozwala wskazać kluczowe wskaźniki efektywności przedsiębiorstwa i wprowadzić zmiany mające realne przełożenie na wyniki. W tym celu stosuje się narzędzia Business Intelligence. Który system wybrać? Dowiedz się więcej.
Czym dokładnie jest Business Intelligence?
Business Untelligence (BI) to po polsku analityka biznesowa. Właśnie tak określa się procesy, które służą zebraniu wszystkich informacji związanych z działalnością firmy, poddaniem ich bardzo pogłębionej analizie cyfrowej i przekształceniem ich w wiedzę. Taką, która umożliwia firmie lepsze konkurowanie na rynku.
Działania z zakresu Business Intelligence łączą matematykę i statystykę, ekonomię, a także informatykę. Bez odpowiednich narzędzi z zakresu IT nie byłoby możliwe ani szybkie przetworzenie potoku danych, ani ich przekształcenie w czytelne wykresy i tabele prezentujące zależności pomiędzy poszczególnymi elementami. To ważne, ponieważ czasem korelacje między działaniami podejmowanymi przez różne działy firmy nie są widoczne na pierwszy (ani na drugi) rzut oka.
Właśnie dlatego analityka biznesowa staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna. Osoby, które mają kompetencje w zakresie BI, mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Jak pokazuje raport NoFluffJobs za 2020 rok, mediany zarobków osób pracujących na stanowiskach związanych z Business Intelligence w modelu B2B wahały się między 15 200 a 20 000 zł netto miesięcznie. Dlatego to coraz popularniejszy kierunek rozwoju zawodowego.
Zostań specjalistą Business Intelligence!
Jakie narzędzia Business Intelligence warto zastosować?
Analityka biznesowa opiera się o rozwiązania z zakresu IT. Tylko dobry system, który zapewnia sprawną i zautomatyzowaną integrację danych z różnych źródeł oraz ich efektywne i czytelne przetwarzanie staje się dobrym wsparciem decyzyjnym. Pytanie więc, z czego skorzystać.
Trzema najpopularniejszymi narzędziami wykorzystywanymi przez specjalistów BI są Microsoft Power BI, Tableau oraz Qlik. Które z nich sprawdza się najlepiej? Oto krótkie porównanie możliwości.
Microsoft Power BI
Power BI to narzędzie analizy biznesowej stworzone przez Microsoft. Umożliwia dostęp do szerokiej gamy różnorodnych danych i daje możliwość ich wizualnej prezentacji. Początkowo Power BI było dodatkiem do klasycznego Excela, jednak z czasem zostało rozwinięte w pełnoprawne narzędzie – odpowiednie zarówno dla małych firm, jak i bardzo dużych przedsiębiorstw. Jego duże zalety to integracja z innymi programami Microsoft Office, intuicyjny interfejs graficzny z systemem „drag and drop” oraz dobra cena. Aplikacja działa również na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS.
Tableau
Tableau pozwala intuicyjnie przekształcać dane o firmie w interaktywne tablice i raporty. Umożliwia rozwijanie systemu raportowania zgodnie z własnymi potrzebami. Zapewnia automatyzację przetwarzania danych oraz ich bardzo przejrzystą prezentację i udostępnianie. Korzystają z niego zarówno specjaliści BI, jak i informatycy, menadżerowie czy ekonomiści. Tableau pracuje z danymi z różnych źródeł bez konieczności korzystania z hurtowni danych czy kostki OLAP. Działa bardzo intuicyjnie i pozwala na tworzenie analiz nawet ad-hoc. Dlatego to oprogramowanie jest wykorzystywane równie często jak Power BI.
Qlik
Qlik jest nowoczesną platformą do prowadzenia analiz BI z różnych obszarów działalności – od kontrolingu, aż po zamówienia czy logistykę i marketing. Umożliwia tworzenie zaawansowanych, a jednocześnie przejrzystych kokpitów menedżerskich z wizualizacjami danych. Zapewnia szybkie i intuicyjne tworzenie raportów, możliwość integracji danych z różnych systemów, np. CRM czy ERP, a także korzysta z technologii in-memory, która ułatwia szybkie generowanie informacji.
Które spośród tych narzędzi BI wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – wszystko zależy od specyfiki potrzeb firmy, a przede wszystkim od kompetencji osób, które mają się zajmować analityką BI. Opisane powyżej narzędzia stają się wiarygodnym i wartościowym źródłem informacji, dopiero gdy są obsługiwane przez eksperta.
Chcesz zostać specjalistą w zakresie IT i zdobyć kwalifikacje, które pozwolą Ci zdobyć atrakcyjną pracę w obszarze BI lub innych? Zrób to z Future Collars.