W szkole nas uczą, że nie należy ściągać. Korzystanie z tak zwanych „pomocy naukowych” zawsze zostaje ukarane. Są jednak w życiu sytuacje, gdy ściąganie jest jak najbardziej wskazane!
Cheat sheet to ściąga, której żaden początkujący programista nie zawaha się użyć. Nic tak nie ułatwia pracy i przyspiesza nauki! O co chodzi? Przeczytaj nasze porady dla programisty.
Cheat sheet – co to jest?
Cheat sheet, z języka angielskiego „ściągawka”, to lista najważniejszych poleceń używanych w danym języku. Najczęściej przyjmuje formę tabelki z uszeregowanymi alfabetycznie hasłami i krótkimi ich opisami. Definicje są maksymalnie zwięzłe i konkretne – ściągawka ma przypominać słowa, które jak mówi powiedzenie mamy na końcu języka. Ściągawki na ogół są kolorowe i ładne, by przykuwać wzrok. I, co ważne, mieszczą się na jednej kartce A4 (rzadziej A3), by z łatwością można było je wydrukować i powiesić nad biurkiem.
Jak działa cheat sheet?
Głównym celem ściągawki jest przypominanie słów, których potrzebujemy, a które nam uciekły. Jednocześnie ściągawka pomaga uczyć się nowych zwrotów – poprzez regularne patrzenie na nią łatwiej zapamiętujemy polecenia danego języka. Warto sobie wypracować nawyk podnoszenia głowy znad komputera, by spojrzeć na cheat sheet – tempo naszej nauki wzrośnie! Ściągawki dla web developerów pomagają także odkryć nowe polecenia – choć definicje w nich są zwięzłe, to powinny być na tyle dokładne, by z łatwością można było zobaczyć jak polecenie działa w praktyce.
Jakie ściągawki dla programisty front-end?
Ściągawki dla programisty front-end dotyczą różnych gałęzi informatyki, ale osoba zajmująca się frontendem powinna przede wszystkim wydrukować ściągi z języków: HTML5, CSS3 i Javascript. To nimi będzie posługiwała się na co dzień w swojej pracy i to właśnie polecenia z tych języków powinny być zawsze w zasięgu wzroku. Także programiści WordPress znajdą cheat sheet dla siebie. Przybiera on nietypową formę, ponieważ nie opisuje konkretnego języka, a strukturę strony www postawionej w WordPressie – nazwy plików, które być może zechcemy zmodyfikować, wykorzystane w szablonach tagi i inne.
Skąd wziąć cheat sheet?
W Internecie jest cała masa ściągawek i każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy w Google Grafika wpisać hasło „cheat sheet HTML5” lub „cheat sheet CSS3” lub „cheat sheet javascript” (i analogicznie do wszystkich innych języków). Ilość wyników jest ogromna, a to, na którą konkretnie ściągawkę się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Warto przetestować różne formy, kształty czy kolorystyki, by sprawdzić co najlepiej przykuwa nasz wzrok i w jakiej formie najszybciej potrafimy wyszukiwać potrzebne informacje. Zwróćmy tylko uwagę na to, czy plik udostępniony został za darmo, by nie naruszyć praw autorskich twórcy.
Drukujemy cheat sheet!
Prawda jest taka, że nie istnieje konkretna definicja tego co w cheat sheet powinno się znaleźć i warto obejrzeć różne ściągi, by zdecydować, która jest odpowiednia. Cheat sheet znacząco ułatwi nam naukę i pomoże w utrwaleniu wiedzy. My to rozwiązanie stosujemy i szczerze polecamy!