„Na przyszłość ambicje mam duże, ale przede wszystkim stawiam na rozwój” – rozmową z Joanną, absolwentką bootcampu UX Designer

Autor:
Zespół Future Collars
„Na przyszłość ambicje mam duże, ale przede wszystkim stawiam na rozwój” – rozmową z Joanną, absolwentką bootcampu UX Designer

O tym, jak powinien wyglądać dobry UX, o postrzeganiu stron internetowych, różnych obliczach pracy UX-a i o planach na przyszłość, rozmawiam z Joanną Miśtak, absolwentką kursu UX Designer

 

Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w kursie UX Designer?

Przede wszystkim była to chęć rozwoju. Wcześniej pracowałam głównie w roli koordynatora projektów, lubiłam to i sprawdzałam się w tym, ale brakowało mi mojego bezpośredniego kreatywnego wpływu na końcowy produkt.

UX był dla mnie idealną odpowiedzią na moje potrzeby, bo łączy w sobie aspekty pracy z ludźmi, analizy, logiki, ale też psychologii i kreacji. Tak więc można spełniać się i rozwijać na wielu płaszczyznach. Poza tym zawsze chciałam mieć pracę elastyczną, dającą możliwość swobody i pracy zdalnej.

 

Co z kursu wspominasz najlepiej?

Najlepiej wspominam omawianie zagadnień na konkretnych, ciekawych przykładach. Uważam, że wiedza podana w kontekście jest dużo lepiej rozumiana i przyswajana. Poza tym najbardziej wartościowe były dla mnie konsultacje 1×1, bo według mnie to właśnie one są największą wartością kursu.

 

Co w trakcie nauki sprawiło Ci największą trudność?

Na początku największą trudność sprawiło mi połączenie zdobytej wiedzy w całość i przełożenie jej na praktykę. Poukładanie sobie w głowie tego wszystkiego, czego się uczyłam, żeby wyklarował mi się pewien jasny proces postępowania.

 

Czy nauka online sprawdziła się w Twoim przypadku?

Moim zdaniem najważniejsze w procesie nauki jest zaangażowanie i samozaparcie. Na pewno dla mnie dużym plusem był fakt, że nie był to kurs intensywny, dzięki czemu miałam więcej czasu na naukę, pracowanie nad projektami, na „przetrawienie” wiedzy, dzięki czemu rodziło się więcej pytań do lekcji na żywo.

Oczywiście, zawsze lepiej mieć drugą osobę obok siebie, ale przy możliwościach dzisiejszej technologii, lekcje online też jak najbardziej się sprawdzają.

 

Jakie masz teraz plany zawodowe?

Przede wszystkim chce się rozwijać, stawać się ekspertem w tym co robię, cały czas się kształcić. Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby moja praca i moje projekty miały dla mnie sens i wartość, żeby miały pozytywny wpływ na innych i na świat.

Na razie poznaję różne oblicza pracy UX-a, sprawdzam w czym czuję się najlepiej i w czym chciałabym się specjalizować. Pracuję w firmie, która mi to umożliwia, bo realizuje różne typy projektów i pozwala na uczestniczenie w całym procesie projektowym. Na przyszłość ambicje mam duże, ale przede wszystkim stawiam na rozwój.

 

Czy wykorzystujesz obecnie wiedzę, którą zdobyłaś na kursie?

Tak, aczkolwiek widzę, że w praktyce każdy projekt rozpatruje się indywidualnie. Każdy ma pewne ograniczenia biznesowe, kosztowe czy czasowe, więc nie zawsze proces projektowy da się przeprowadzić we wzorowy sposób.

Jednak na pewno wykorzystuję pojedyncze narzędzia, techniki czy wskazówki zdobyte na kursie, zdecydowanie warto je znać, bo prawdziwym sprawdzianem jest przełożenie całej wiedzy na praktykę w prawdziwym, komercyjnym projekcie.

 

Czy inaczej patrzysz teraz np. na strony internetowe?

Zdecydowanie tak. Patrząc na strony rozkładam je na czynniki pierwsze, analizuję jak działają, robię screeny tego, co najbardziej mi się podoba, czasami audytuję strony pod kątem UX-a. Nigdy wcześniej nie zwracałam na to uwagi, bo prawdą jest, że dobry UX, to taki którego nie zauważamy. I taki UX staram się tworzyć.

 

Jak wyglądała Twoja praca nad projektem?

Najpierw pojawiały się pomysły na projekt, który konsultowałam z mentorami. Pomagali mi zrozumieć ich złożoność i rozłożyć pracę na czynniki pierwsze. Przede wszystkim najważniejszą rzeczą jest ustalenie celu projektu. Równolegle przeprowadzałam etap analizy rynku, szukania inspiracji, czy podobnych rozwiązań.

Po ustaleniu celu projektu tworzyłam schemat procesu projektowego, który był moim konspektem pomagającym mi nie wychodzić poza ustalone ramy. Tworzyłam persony i ich główne bolączki, na które będę chciała odpowiedzieć, potem następował etap badań, szkiców, prototypów i projektowania gotowego rozwiązania, które również poddałam badaniom.

Jeśli mogę coś poradzić przyszłym kursantom, to wybierajcie temat, który jest Wam bliski, nad którym będziecie chcieli pracować i mocno się w niego zaangażować. Warto pomyśleć o projekcie dla organizacji samorządowej, dzięki czemu Wasza praca na kursie może faktycznie mieć już przełożenie na rzeczywistość i komuś pomóc.

Projekt jest doskonałą okazją do nauczenia się naprawdę wielu rzeczy, warto więc zacząć pracować nad nim jak najwcześniej, żeby mieć dużo czasu na konfrontowanie swojej pracy z doświadczeniem mentorów.

 

Czy przed przystąpieniem do kursu miałaś już jakieś umiejętności, które przydały Ci się w trakcie kursu?

Pracowałam wcześniej jako Account Executive w agencjach reklamowych, dzięki czemu znałam już proces projektowy. Ułatwiło mi to zrozumienie procesu UX – owego. Interesowałam się też grafiką, przez jakiś czas uczyłam się w domu programów graficznych, co tez przełożyło się na umiejętności UI.

Jednak większość wiedzy przyswajałam w trakcie trwania kursu. Miałam szczęście dostać się równolegle z trwaniem kursu na program mentoringowy organizowany przez kobiety w IT dla kobiet, które zaczynają przygodę z IT. On również był źródłem niesamowitej wiedzy. Dodatkowo, dużo czytałam i oglądałam kursy na platformach learningowych.

 

Co poradziłabyś osobom, które myślą o kursie UX Designer, ale wciąż się wahają?

Powiedziałabym żeby się nie bały spróbować. Jeśli naprawdę mają w sobie motywację do zmiany, to wszystko jest możliwe.

Ważne jest też to żeby czerpały jak najwięcej korzyści z możliwości nauki od osób doświadczonych, bo to jest największa wartość kursu, by jak najwięcej praktykowały, bo sama wiedza bez praktyki i oceny doświadczonej osoby jest mało użyteczna. Żeby chodziły na meetupy, poznawały ludzi z branży i przesiąkały UX-em jak tylko można.

Przeczytaj jeszcze więcej
sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów

Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Sztuczna inteligencja w pisaniu tekstów – przyszłość dla osób przebranżawiających się W dynamicznie zmieniającym się świecie technologii, sztuczna inteligencja (AI) staje się nie tylko katalizatorem innowacji, ale także kluczowym narzędziem umożliwiającym przebranżowienie i efektywniejszą pracę. Dla osób poszukujących nowych ścieżek zawodowych, AI w pisaniu tekstów otwiera drzwi do fascynujących możliwości. Jednak nie tylko ci, którzy Wykorzystaj sztuczną inteligencję w pisaniu tekstów

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

OGLĄDAJ: Magda Dziewguć o kryzysie liderów i roli technologii Future Collars: Magda, w naszej rozmowie podkreśliłaś, że obecny świat doświadcza kryzysu liderów. Czy możesz rozwinąć tę myśl? Magda Dziewguć: Obserwujemy obecnie ogromny kryzys liderów. Konflikty, nierozwiązane problemy, to wszystko wynika z braku prawdziwego przywództwa. Ludzie są zasypywani informacjami i potrzebują liderów, którzy pokażą im drogę, Magda Dziewguć, Dyrektor Google Cloud w Polsce: o kryzysie liderów i roli technologii

Technologia to nasze życie - Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

OGLĄDAJ: Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day  Future Collars: Jak oceniasz tempo rozwoju technologii dzisiaj? Artur Kurasiński: To jak Formuła 1 – pędzimy przed siebie. Żyjemy w czasach, gdzie technologia niesamowicie wpływa na nasze życie, ale równocześnie może być destrukcyjna. Musimy być świadomi obu tych aspektów. FC: Mówisz o Technologia to nasze życie – Artur Kurasiński o roli kobiet w IT podczas Women in IT Day

Women in IT Day

Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

ZAREJESTRUJ SIĘ BEZPŁATNIE: www.womeninitday.com W programie znajdą się tematy takie jak: sztuczna inteligencja, kompetencje na rynku pracy, platformy technologiczne oraz nowe podejście do przywództwa. To już 5. edycja wydarzenia, które stało się symbolem transformacji i rozwoju w sektorze technologicznym. Wydarzenie stanowi inspirację dla kobiet z Europy, Ukrainy i Polski, demonstrując, że możliwe jest dokonanie życiowej Zbliża się Women in IT Day 2023 – Technologia zmienia świat na naszych oczach

Włącz AI z naszymi kursami! Zdobądź przewagę w erze cyfrowej!

Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Społeczeństwo 5.0 to nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie. W Polsce, gdzie transformacja cyfrowa nabiera tempa, kluczowe staje się zrozumienie i zaakceptowanie AI jako narzędzia wspierającego codzienne życie i pracę. Postawy Polaków wobec AI Najnowszy raport Fundacji Digital Poland rzuca światło na postawy Polaków wobec AI. Dane pokazują, że 41% Polaków toleruje AI, a Przyszłość w Polsce: Czy jesteśmy gotowi na społeczeństwo 5.0?

Reskilling oczami Polaków

Polacy myślą o zmianie branży na IT

POBIERZ PEŁNY RAPORT Z WYNIKAMI BADANIA „RESKILLING OCZAMI POLAKÓW”   Badanie miało na celu zrozumienie, jak osoby w wieku 30-59 lat postrzegają swoją sytuację zawodową oraz możliwość przejścia do innej branży w tym do IT. Choć większość Polaków jest zadowolona z obecnej pracy, to jednak ponad połowa z nich rozważa zmianę ścieżki kariery. Dlaczego tak Polacy myślą o zmianie branży na IT