Chcesz rozwinąć skrzydła w dziedzinie programowania i nowych technologii lub zdecydowałeś się zmienić ścieżkę kariery? Gratulacje! Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, jakiego języka programowania powinieneś się najpierw nauczyć. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości, przedstawiając kluczowe informacje na temat Ruby i Python.
Ruby vs Python – co warto wiedzieć?
Dwa z najpopularniejszych języków programowania to Ruby i Python. Ruby jest dość powszechnie stosowany w witrynach takich jak Airbnb, Kickstarter czy Github. Python jest z kolei używany w serwisach takich jak Google, YouTube, Spotify czy Quora. Zapewne lista tych kilku znanych na całym świecie firm robi wrażenie. Tym bardziej więc warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie oferują Ruby i Python.
Obydwa wspomniane języki programowania pojawiły się w połowie lat 90., aby zaspokoić potrzeby społeczności programistów. Choć mają one wiele wspólnego ‒ są językami obiektowymi, dynamicznymi, elastycznymi, oferującymi wiele różnych funkcji, to jednak posiadają także elementy różnicujące. Ruby oferuje przykładowo wiele metod rozwiązania tego samego problemu, podczas gdy w Pythonie występuje tylko jedno podejście. To dość filozoficzna różnica. Tym, co dodatkowo łączy te dwa języki programowania, jest cel ‒ napisanie czystego, czytelnego i zwięzłego kodu.
Co to jest Python?
Python jest obiektowym językiem programowania wysokiego poziomu. Posiada wbudowane struktury danych, co czyni go idealnym wyborem do szybkiego tworzenia aplikacji. Python oferuje również wsparcie dla modułów i pakietów oraz zapewnia dostęp do bogatych bibliotek i skupionej wokół społeczności, mocno zaangażowanej w jego rozwój. Jest to jeden z najszybszych języków programowania, ponieważ wymaga napisania bardzo niewielu linii kodu. Kładzie nacisk na czytelność i prostotę, co czyni go świetnym wyborem dla początkujących.
Co to jest Ruby?
Ruby jest czysto obiektowym językiem programowania. Jest to dynamiczny język open-source, za którym stoi wspaniała i mocno zaangażowana społeczność, chętnie dzieląca się posiadaną wiedzą. Ruby w pierwszej kolejności zachęca programistów do pisania kodu dla ludzi, a dopiero w drugiej dla komputerów. Co ważne, Ruby działa na wszystkich rodzajach platform takich jak Mac OS, Windows i wszystkich wersjach UNIX.
Ruby czy Python – co wybrać?
Nauka programowania, szczególnie dla początkujących, może być wyzwaniem. Wybór języka programowania należy traktować jak naukę obsługi narzędzia, które wykorzystuje się do tworzenia produktu. Ostateczny wybór powinien więc zależeć od tego, co chcemy robić i jakie kompetencje uzyskać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szkoleń z zakresu programowania. Przykładowo bootcampy oferowane przez Future Collars to innowacyjne kursy programowania (np. kurs Python) i kompetencji cyfrowych realizowane w formie zdalnej przy pełnym wsparciu doświadczonych mentorów. W ten sposób w zaledwie kilka tygodni można zyskać zupełnie nowe umiejętności i rozpocząć przygodę z programowaniem.
Przeczytaj również: